Ο Πλατανιάς «σκόρπισε» με 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης

Έχοντας και πάλι τον Γιώργο Γιακουμάκη μεγάλο πρωταγωνιστή με τα δύο γκολ που σημείωσε, ο Πλατανιάς επικράτησε 3-0 τον Αστέρα και συνεχίζει να είναι σε τροχιά… πλέι οφ.

Οι προϋποθέσεις ήταν καλές για να γίνει ένα ωραίο παιχνίδι στα ηλιόλουστα Περιβόλια, όπου βρέθηκαν αντιμέτωπες δύο ομάδες που δεν κοιτάζουν μόνο την άμυνα τους και έχουν δυνατότητα να προσφέρουν και θέαμα. Η καλή μέρα δεν φάνηκε, ωστόσο, από το πρωί, αφού Πλατανιάς και Αστέρας δεν μπήκαν… ζεστοί στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο μισό του α’ ημιχρόνου δεν είχαν ΚΑΜΙΑ φάση. Οι Αρκάδες προσπάθησαν να μπουν πιο δυνατά στο ματς και να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλός τους, έχοντας την πρώτη επίθεση, αλλά δεν τα κατάφεραν. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν την κατοχή της μπάλας από εκεί και πέρα, αλλά μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν ουσιαστικά την υπεροχή τους σε αυτό το κομμάτι και ολοκληρώθηκε αυτό το μέρος του αγώνα, δίχως καμία… σημείωση στο μπλοκάκι.

Ο Γιώργος Παράσχος έκανε την πρώτη του αλλαγή μόλις στο 23ο λεπτό, παίρνοντας στο ματς τον Γιορέντε αντί του Κάργα και πλέον η ομάδα του έπαιζε με δύο σέντερ μπακ αντί για τρία. Μάλιστα, στην επόμενη φάση ευτύχησε η ομάδα του να ανοίξει το σκορ, στην πρώτη φάση που απείλησε. Ύστερα από σουτ του Μενδρινού από τα όρια της μεγάλης περιοχής, ο Ντοναρούμα έδιωξε την μπάλα, αλλά όχι πολύ μακριά και ο Γιακουμάκης βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και άνοιξε το σκορ στην πρώτη ουσιαστικά καλή επίθεση της ομάδας του. Το παιχνίδι άλλαξε εντελώς εικόνα από εκείνο το σημείο και μετά, αφού ο Αστέρας αφυπνίστηκε και έγινε αρκετά πιο επιθετικός, με αποτέλεσμα να δημιουργήσει δύο πολύ καλές ευκαιρίες, στις οποίες είχε συμμετοχή ο Μάσα που αρχικά στο 25’ έκανε τρομερό σουτ, αλλά του είπε «όχι» ο Κοκκαλάς και λίγο μετά ο Ιγκλέσιας έστειλε την μπάλα εκτός εστίας με κεφαλιά.

Το ματς συνέχισε να έχει καλό ρυθμό με τον Πλατανιά να είναι λίγο καλύτερος και να φλερτάρει σε δεύτερο τέρμα σε δύο περιπτώσεις. Με τον Γιακουμάκη στο 30’ να «τεστάρει» τον Ντοναρούμα από κάπως πλάγια θέση και τον Γιορέντε να φθάνει κοντά στο γκολ στο 39’, μη μπορώντας να νικήσει τον Ιταλό πορτιέρο από εξαιρετική θέση. Ενδιάμεσα σπατάλησε παρόμοια ευκαιρία ο Μανιάς που βρέθηκε μέσα στην περιοχή και προς τα δεξιά, αλλά ο Κοκκαλάς του είπε «όχι».

Ο Πλατανιάς μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα στο πρώτο πεντάλεπτο να καταφέρει να πλησιάσει ακόμη πιο κοντά στη νίκη και μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου είχε κλειδώσει το «τρίποντο». Από την άλλη ο Αστέρας έχασε εντελώς τον έλεγχο του ματς σε αυτό το χρονικό διάστημα, μουτζουρώνοντας την κάπως καλή εικόνα του στο δεύτερο μισό του α’ ημιχρόνου. Στο 51’ ο Μενδρινός εκτέλεσε φάουλ και ο Γιακουμάκης πήρε αμπάριζα την αντίπαλη άμυνα και με κεφαλιά έκανε το 2-0, ενώ ο Μουνάφο στο 63’ με ωραίο πλασέ ύστερα από συνεργασία Μανούσου-Γιακουμάκη έγραψε το 3-0.

Ο Αστέρας προσπάθησε, χωρίς καθαρό μυαλό είναι η αλήθεια, να μειώσει το σκορ, αλλά ο Μανιάς δεν τα κατάφερε πάλι (72’) κόντρα στον Κοκκαλά. Το τελευταίο εικοσάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και ο Γιώργος Παράσχος προσπάθησε με τις κινήσεις του να «κλειδώσει» τη νίκη και οι φιλοξενούμενοι πέταξαν… λευκή πετσέτα.

Πηγη: sport-fm.gr