Ηρόδοτος: Ποδαρικό με το αριστερό

Ποδαρικό με το… αριστερό για τον Ηρόδοτο στο 2020, καθώς στο πρώτο ματς του νέου έτους, ηττήθηκε με 0-2 από τον Γιούχτα στο Γήπεδο της Ν. Αλικαρνασσού σε ματς για την 15η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ Εθνικής (8ος Ομιλος). Να θυμίσουμε οτι ομάδες επέστρεψαν στην δράση, μετά τις 15 Δεκεμβρίου 2019.

Ήταν η τρίτη ήττα της ομάδας της Νέας Αλικαρνασσού στο Πρωτάθλημα, 2η εντός έδρας και πρώτη στην Ν. Αλικαρνασσό. Ο Ηρόδοτος βρίσκεται πλέον στην 3η θέση με 24 βαθμούς (33 έχει η Επισκοπή και 27 ο Γιούχτας).

Στο πρώτο Ημίχρονο, στο 29΄ατομική προρσπάθεια του Βακράκου κατέληξε στα χέρια του Κουρουπάκη.

Το σκορ "ανοιξε" στο 38΄με σουτ ο πρώην παίκτης του Ηροδότου, Μωραϊτης και ενώ η ομάδα μας διαμαρτύρεται για φάουλ του Βαρούχα πριν το γκολ. Στο 43΄αποβλήθηκε με απ΄ευθείας κόκκινη ο Βαρούχας.

Στο Β Ημίχρονο, αν και με 10 ο Γιούχτας σκόραρε στο 88΄με τον Πλουσή με πλασέ. Νωρίτερα στο 55΄είχε άστοχο σουτ ο Γκίνη.

Πριν το ματς τιμήθηκαν οι πρώην παίκτες του Ηροδότου, Φραγκουλάκης και Μωραϊτης.

Την επόμενη αγωνιστική (16η), ο Ηρόδοτος αγωνίζεται στα Χανιά με αντίπαλο την Α.Ε.Ε.Κ ΣΥΝ.ΚΑ την Κυριακή (12/1/ 2020, 15.00), τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου του Πρωταθλήματος.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μαυραντωνάκης Nικ. (Χίου) με Βοηθούς τους Μαυραντωνάκης Αντ.-Δρακουλάκης (Ηρακλείου).

Συνθέσεις:

Hρόδοτος: Μήτρου, Αννιτσάκης, Καργιωτάκης (69΄Κουτσογιαννάκης), Κανδηλάκης, Μπαλάφας, Κασαπάκης (56΄Αμαραντίδης), Κοντογιάννης (82΄Ντέτσικας), Τσακάνι, Κουσίδης (46΄Σεραφειμίδης), Βακράκος, Γκίνη.

Γιούχτας: Κουρουπάκης, Παπαδάκης, Τουγλής, Τζανής (61΄Λογοθέτης), Ραπτάκης, Πλουσής, Βελονάκης (90΄Λαζίδης), Φραγκουλάκης, Μαυρομάτης, Βαρούχας, Μωραϊτης (70΄ Μπελαδάκης).

Πηγή: kritipress.gr