Super League 1: Γκέλα για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Βόλο στο Καραϊσκάκη

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Βόλο με στόχο να αφήσει πίσω του την ήττα από τη Ναντ στη Γαλλία, να παραμείνει σε τροχιά κορυφής και να πάρει ψυχολογία ενόψει της αναμέτρησης με τη Φράιμπουργκ, αλλά τελικά βρέθηκε πίσω στο σκορ, αποδοκιμάστηκε από τον κόσμο του στο ημίχρονο και το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει με τον Ελ Αραμπί και να αποφύγει, τουλάχιστον, την ήττα.

Ο Κάρλος Κορμπεράν παρέταξε τους ερυθρόλευκους με κάποιες αλλαγές στη σύνθεσή τους σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στη Ναντ, αφού ακολουθεί αυτός με τη Φράιμπουργκ, και η πρώτη καλή στιγμή δεν άργησε να έρθει, αφού στο 3′ ο Μασούρας έστρωσε για τον Εμβιλά, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Κλέιμαν. Οι Πειραιώτες, γενικά, έδειχναν ορεξάτοι στο ξεκίνημα και έβγαιναν με καλές προϋποθέσεις μπροστά, αλλά πάντα όταν έφταναν στην αντίπαλη περιοχή κάτι γινόταν λάθος.

Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη πλευρά, είχαν ένα σουτ του Φερνάντες που έφυγε λίγο άουτ στο 19′ και γενικά προσπαθούσαν, όπως πάντα, να παίξουν ανοιχτά. Και αφού έπαιζαν ανοιχτά, κατάφεραν να παγώσουν το Καραϊσκάκη στο 29ο λεπτό, όταν ο Φερνάντες άδειασε τον Ρέαμπτσιουκ και γύρισε για τον Οζέγκοβιτς, ο οποίος με τακουνάκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βατσλίκ για το 0-1.

Ένα γκολ που έδειξε να επηρεάζει ψυχολογικά τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν κατάφερε να αντιδράσει ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας μόνο μία φάση στο 38′ με το κόρνερ του Βαλμπουενά και την κεφαλιά-πάσα του Χουάνγκ Ουί-Τζο για τον Εμβιλά, ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα από κοντά. Έτσι, το ημίχρονο έληξε με τους Θεσσαλούς να έχουν το προβάδισμα και τους οπαδούς των Πειραιωτών να αποδοκιμάζουν.

Βλέποντας ότι τα πράγματα δεν πήγαιναν και τόσο καλά, ο Κορμπεράν έκανε τρεις αλλαγές στην ανάπαυλα, βγάζοντας τους Βρσάλικο, Μασούρα και Χουάνγκ Ουί-Τζο και βάζοντας τους Άβιλα, Μπιέλ και Ελ Αραμπί. Ο Ισπανός προπονητής, προφανώς, περίμενε να δει κάτι καλύτερο από την ομάδα του και στο 54′ θα μπορούσε να δει την ισοφάριση, μετά την ωραία κίνηση του Μπόουλερ από δεξιά και το γύρισμα για τον Βαλμπουενά, αλλά ο Γάλλος έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ήταν μια φάση που έδωσε την εντύπωση ότι ο Ολυμπιακός θα βρει τον καλό του εαυτό και θα ανατρέψει την κατάσταση, αλλά η συνέχεια μάλλον έφερε απογοήτευση στις εξέδρες… Οι Πειραιώτες ήθελαν αλλά ήταν φανερό ότι δεν μπορούσαν να γίνουν πειστικοί, με αποτέλεσμα τα λεπτά να περνάνε χωρίς να νιώθει πραγματικό κίνδυνο ο Βόλος. Μέχρι, τουλάχιστον, το 70ο λεπτό, όταν ο Βαλμπουενά έβγαλε σέντρα πάρε-βάλε στον Κούντε αλλά αυτός, με κεφαλιά, σημάδεψε το δοκάρι.

Από εκείνη τη στιγμή κι έπειτα οι ερυθρόλευκοι πιεσαν ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους που ήταν συνεχώς στην άμυνά τους και τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 76′: Σέντρα του Ελ Αραμπί, η άμυνα έδιωξε και η μπάλα κατέληξε ξανά στον Μαροκινό, ο οποίος με δυνατό τελείωμα έκανε το 1-1. Ο Ολυμπιακός είχε χρόνο στη διάθεσή του για να ψάξει τη νίκη και είχε και τις φάσεις για να την πάρει, αλλά ο Ντε Λα Φουέντε αστόχησε από καλή θέση στο 88′, ο Ροντρίγκες έκανε αδύναμο γύρισμα στο 90′ και ο Ντε Λα Φουέντε (ξανά) είχε την ευκαιρία για το 2-1 στο 96′, σε μια φάση που όλοι σταμάτησαν επειδή οι Πειραιώτες ζήτησαν πέναλτι, αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι!

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Βρσάλικο (46′ Άβιλα), Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Κουντέ, Εμβιλά, Μπόουλερ (69′ Ροντρίγκες), Βαλμπουενά (78′ Ντε Λα Φουέντε), Μασούρας (46′ Μπιέλ), Χουάνγκ Ουί-Τζο (46′ Ελ Αραμπί).

Βόλος: Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (78′ Μεταξάς), Μπαριέντος (86′ Μπατόκιο), Πάολο Φερνάντες, Ντέλετιτς (78′ Ματίγια), Μεθκίδα (58′ Βίκτορ Φερνάντεθ), Οζέγκοβιτς (86′ Πίρινεν).