Σημαντικές διακρίσεις για το Ηράκλειο ΟΑΑ στο Παγκρήτιο Πρωτάθλημα Τένις

Σημαντικές διακρίσεις στο Παγκρήτιο Πρωτάθλημα τένις Ε3 είχαν οι αθλητές του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. που έγινε σε Ιεράπετρα και Σητεία και ήταν χωρισμένο σε δυο Σαββατοκύριακα. Έτσι οι αθλητές και αθλήτριες του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» είχαν την ευκαιρία να παίξουν και στις μεγαλύτερες κατηγορίες.

Οι αθλητές του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» κατέκτησαν 3 πρώτες θέσεις, 5 δεύτερες θέσεις και 5 τρίτες σε συνολικά 6 κατηγορίες αγοριών και κοριτσιών 12-16 ετών.

Συνολικά έλαβαν μέρος 24 αθλητές και αθλήτριες

Στην κατηγορία αγοριών 16 ετών τις τρεις πρώτες θέσεις κατέκτησες οι αθλητές του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Βαγγέλης Μπόγρης, Δημήτρης Δελάκης και Αναστάσης Μανδαλενάκης. Ο Μπόγρης Νο1 του ταμπλό κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Σπυρόπουλο 40 40 (ΟΑ Ρεθύμνου), στους 16 κέρδισε τον Γκαγκαουδάκη 40 53 και στα ημιτελικά τον Τσαγλίωτη (ΟΑ Ρεθύμνου) 63 60. Ο τελικός ήταν εσωτερική υπόθεση μεταξύ Μπόγρη- Δελάκη με νικητή τον Μπόγρη 64 57 63. Νωρίτερα ο Δελάκη είχε κερδίσει στους 16 τον Τζωρμπατζάκη (ΟΑ Χερσονήσου) 42 40. Στην συνέχεια τον Κοκκινάκη (ΟΑ Σούδας) 41 40. Στα ημιτελικά έπαιξε με τον Μανδαλενάκη που αγωνίστηκε στην μεγαλύτερη κατηγορία και τον κέρδισε 64 63. Στον τελικό νικητής αναδείχθηκε ο Μπόγρης σε έναν καταπληκτικό αγώνα για γερά νεύρα. Ο Μανδαλενάκης κατέκτησε στην τρίτη θέση στη μεγαλύτερη κατηγόρια, χάνοντας από το Δελάκη 64 63. Στην οκτάδα είχε κερδίσει τον Σφυράκη (Λατώ Γ. Νικολάου με 40 42 και στους 16 τον Κυρμιζάκη (ΓΑΣ Γουρνών) 40 41. Ο Στέλιος Γκαγκαουδάκης κέρδισε τον Γενναράκη 40 40 και έχασε από τον Μπόγρη. Ο Νίκος Γενναράκης αν και αγωνίζεται σε μικρότερη κατηγορία πήρε μέρος στα 16αρια χωρίς ωστόσο νίκη.

Στα κορίτσια 16 ετών η Ελένη Κωστάκη και η Κατερίνα Ζαφειροπούλου, έπαιξαν στον τελικό με νικήτρια την Κωστάκη Ελένη που πήρε την πρώτη θέση με 63 63. Η Κωστάκη με δυο νίκες έφτασε στον τελικό. Η πρώτη ήταν επί της Δαβράδου (Λατώ Αγ. Νικολάου με 40 40 και η δεύτερη επί της Μαρκάκη (Ακαδημία Χανιών) με 46 62 62. Αντίστοιχες νίκες έκανε και η Ζαφειροπούλου επι της Βογιατζάκη (ΟΑ Σούδας) 41 40 και της Κοντολαιμάκη (Λατώ Αγ. Νικολάου) 61 63. Η Χρυσή Νταμπακάκη έχασε από την Βογιατζάκη στον πρώτο γύρο με 14 41 10-5.

Στην κατηγορία αγόρια 12 ετών, την 1η θέση πήρε ο Καρακώστας Σπύρος ο οποίος νίκησε στον τελικό τον συναθλητή του Μπουνάκη Δημήτρη με σκορ 64 62. Ο Καρακώστας Νο 3 του ταμπλό στους 16 κέρδισε τον Κόκκαλη (Γ.Σ. Λιβυκός) 40 41, στους 8 επικράτησε του Ξιάρχου (Λατώ Αγ. Νικολάου), στα ημιτελικά με τον Ζερβό (ΟΑ Χανιών) ενώ στο πρώτο σετ έχασε οριακά 57, έδειξε ότι δεν τα παρατάει επικρατώντας στο δεύτερο 76(3). Όμως στο πριν την έναρξη του τρίτου σετ ο Ζερβός ένιωσε αδιαθεσία και εγκατέλειψε. Στον τελικό μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι με τον Μπουνάκη επικράτησε 64 62. Ο Καρακώστας αγωνίστηκε και στη μεγαλύτερη κατηγορία των 14 ετών και έφτασε στην οκτάδα κερδίζοντας δυο αγώνες επί του Σπυρόπουλου (ΟΑ Ρεθύμνου) 14 42 10-6 και επί του Βελεντάκη 40 40.

Ο Δημήτρης Μπουνάκης Νο2 του ταμπλό στον πρώτο του αγώνα κέρδισε τον Καλατζή 41 41, στους 8 επικράτησε στο τρίτο σετ του Στρομπά (ΟΑ Σούδας) 53 24 10-7. Στα ημιτελικά συναντήθηκε με τον Νικολιδάκη, όπου μετά στο ένα καταπληκτικό παιχνίδι επικράτησε 63 36 64 και πέρασε στον τελικό. Και ο Μπουνάκης αγωνίστηκε στα αγόρια 14 ετών κερδίζοντας στον πρώτο γύρο τον Κατημερτζόγλου (ΟΑ Ρεθύμνου) 42 41 και στους 16 τον Τζωρμπατζάκη (ΟΑ Χερσονήσου) με 40 41. Στην οκτάδα έχασε από τον Αλεξανδρίδη (Λατώ Αγ. Νικολάου) 41 41.

Ο Γιάννης Νικολιδάκης κατέκτησε την τρίτη θέση, χάνοντας από τον Μπουνάκη. Νωρίτερα στους 16 κέρδισε τον Κοντογιωργάκη (ΟΑ Σητείας) 41 53 και στη συνέχεια τον Τζωρμπατζάκη με 45(2) 40 10-8. Ο Νικολιδάκης, αγωνίστηκε και στην κατηγορία των 14 ετών, όπου σημείωσε μια νίκη επί του Πατερομιχελάκη (ΟΑ Σούδας) 40 14 10-7 και μπήκε στους 16, όπου έχασε από τον Χαμηλάκη (Λατώ Αγ. Νικολάου) 54 (3) 41.

Ο Βασίλης Τζωρμπατζάκης μπήκε στους 8 κερδίζοντας δυο αγώνες. Στον πρώτο γύρο επικράτησε του Κωστάκη 53 54(0), ενώ στον επόμενο του Δασκαλογιάννη (ΟΑ Σούδας) 41 41. Στην συνέχεια έχασε από το Νικολιδάκη 45(2) 40 10-8.

Από μια νίκη σημείωσαν οι Πάρης Τσατσάκης που κέρδισε τον Αντώνη Βισκαδουράκη 24 41 10-7, ο Γιάννης Βελεντάκης που επικράτησε 41 41 του Αμανάκη, ο και ο Αλέξανδρος Καλατζής που κέρδισε τον Μαλλιαρουδάκη (ΟΑ Σητείας) 40 42. Στην μεγαλύτερη κατηγορία ο Πάρης Τσατσα΄κςη έχασε από τον Γιάννη Βελεντάκη 42 42, ενώ αντίστοιχα ο Βελεντάκης έχασε από τον Καρακώστα 40 40.

Ο Έκτορας Τσατσάκης κέρδισε τον Παρασύρη (ΟΑ Ρεθύμνου) 40 24 10-5 στα αγόρια 12 ετών, αλλά έχασε στον επόμενο γύρο από τον Στρομπά (ΟΑ Σοιύδας) 41 41.

Οι Αντώνη Ζερβάκης, Νίκος Βεζυράκης, Μάνος Κωστάκης και Αντώνης Βισκαδουράκης, αποκόμισαν αρκετές εμπειρίες παρόλο που δεν σημείωσαν νίκη.

Στα κορίτσια 12 ετών την 3η θέση πήραν οι αθλήτριες Αλεξάνδρα Ζαχαράκη και Εβελίνα Λαμπράκη. Η Ζαχαράκη ξεκίνησε με νίκη επι της Κοϊνά (ΓΣ Λυβικός) 40 40, στην συνέχεια κέρδισε την Πρωιμάκη (ΟΑ Σούδας) 42 54(5), όμως στον ημιτελικό δεν τα κατάφερε εναντίον της Παντζελιουδάκη (ΟΑ Σούδας) και έχασε 62 63. Η Ζαχαράκη στα κορίτσια 14 ετών έφτασε στην οκτάδα με νίκη επί της Κωστομανωλάκη (Φιλία) 40 40. Η Εβελίνα Λαμπράκη κατέκτησε και αυτή την Τρίτη θέση τόσο στην κατηγορία της, όσο και στη μεγαλύτερη κατηγορία που αγωνίστηκε. Στα 12άρια κέρδισε στο πρώτο γύρο τη Λαγουδάκη 42 41, στην οκτάδα τη Ζαχαράκη (ΓΑΣ Γουρνών) 42 54(4), όμως στον ημιτελικό με την Βογιατζάκη (ΟΑ Σούδας) εγκατέλειψε και έχασε 16 65 ret. Στα 14αρια κατέκτησε πάλι την τρίτη θέση, χάνοντας στον ημιτελικό από την Νταμπακάκη 62 62.

Η Μιχαέλα Παρασκευαίδη μπήκε στην οκτάδα, κερδίζοντας στον πρώτο γύρο την Κοντολαιμάκη (Λατώ Αγ. Νικολάου) 40 53, στην συνέχεια όμως ηττήθηκε από την μετέπειτα νικήτρια της κατηγορίας Παντζελιουδάκη 41 42.

Η Γωγώ Λαγουδάκη κέρδισε την Ρωμανιά (ΟΑ Σούδας) 40 40, έχασε όμως στον επόμενο από την Λαμπράκη 42 41.

Την δεύτερη θέση στην κατηγορία αγόρια 14 ετών κατέκτησε ο Μανδαλενάκης Αναστάσης, ο οποίος ήταν Νο2 στο ταμπλό και σημείωσε τρεις νίκες. Στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Νίνο (ΟΑ Ρεθύμνου) 40 42, στους 8 επικράτησε του Καρακώστα 40 54(5). Στα ημιτελικά κέρδισε τον Αλεξανδρίδη (Λατώ Αγ. Νικολάου) 61 64, εξασφαλίζοντας την πρόκριση του στον τελικό, όπου έχασε από τον Σφυράκη (Λατώ Αγ. Νικολάου) 62 60.

Στην κατηγορία κορίτσια 14 ετών την δεύτερη θέση πήρε η Νταμπακάκη Χρύση η οποία έκανε δυο νίκες, επί της Δαβράδου (Λατώ Αγ. Νικολάου 40 42 και επί της Εβελίνα Λαμπράκη η δεύτερη με 62 62 και έφτασε στον τελικό, όπου έχασε από την Κοντολαιμάκη (Λατώ Αγ. Νικολάου ) 61 60.

Όλα τα παιδιά έπαιξαν πολύ καλό τένις και τα περισσότερα διακρίθηκαν. Αυτό πιστοποιεί για μια ακόμη φορά την πολύ καλή δουλειά που γίνεται στο «ΗΡΑΚΛΕΙΟ».

Το Δ.Σ. συγχαίρει θερμά τους αθλητές-τριες, τους προπονητές των παιδιών κ.κ. Μανόλη Δολιανίτη, Κώστα Τζιγκουνάκη και Νίκο Μελισσουργάκη καθώς και τους γονείς τους για τον καθημερινό αγώνα που δίνουν ο καθένας από την θέση του.

Πηγή: kritipress.gr