Serie A: «Λύτρωση» για την Κάλιαρι στο φινάλε

Δύο λεπτά πριν το φινάλε, ο Φεντερίκο Μελκιόρι, πέτυχε το γκολ της νίκης της Κάλιαρι επί της Σαμπντόρια με 2-1 στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 6ης αγωνιστικής στη Serie A.
Στο «Σαντ Ελία» της Σαρδηνίας οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που «καίγονταν» για τους τρεις βαθμούς, προκειμένου να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και τελικά τα κατάφεραν αφήνοντας πίσω τους την ομάδα της Γένοβας.
Με τον Παναγιώτη Ταχτσίδη στο αρχικό της σχήμα η Κάλιαρι προηγήθηκε με τον Γκαλβάο στο 38΄, αλλά στο 86΄ ο Μπρούνο Φερνάντες ισοφάρισε για τη «Σαμπ». Τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι, όμως, είχε ο Μελκιόρι, ο οποίος στο 88΄ χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα της Σαρδηνίας.
Νωρίτερα, η Αταλάντα πέρασε με νίκη από το «Αντριάτικο» απέναντι στην Κροτόνε, επικρατώντας της ουραγού της κατηγορίας με 3-1. Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι προηγήθηκε 3-0 στο πρώτο 45λεπτο χάρις στα γκολ των Πετάνια (3΄), Κούρτιτς (40΄) και Γκόμες (45΄+).
Η αποβολή του Κεσί στο 62΄ με απευθείας κόκκινη ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να διαχειριστούν διαφορετικά το ματς, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πετύχουν το «γκολ της τιμής» στο 86΄ με τον Νουάνκο.
Για την Αταλάντα ήταν η δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα, σε αντίθεση με την Κροτόνε που έμεινε στον ένα βαθμό.