Σε ένα συναρπαστικό ματς ο Γιούχτας νίκησε τον Πόρο

Του Μάνου Νικηφοράκη

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που τα είχε όλα, ο Γιούχτας επικράτησε με 3-4 επί του Πόρου για λογαριασμό της 12ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου της Γ Εθνικης.

Ο Πόρος μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση δημιουργώντας ευκαιρία μόλις στο 3΄ με τον πλασέ του Τζόρνταν να περνάει ελάχιστα άουτ από την εστία του Κουρουπάκη.

Στο 24΄ ο Γιούχτας άνοιξε το σκορ μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ραπτάκης με κεφαλιά έκανε το 0-1, ενώ λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 28΄ γίναμε στο ίδιο έργο θεατές, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Φραγκιαδάκη ο Ραπτάκης διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν χωρίς απάντηση και στο 31΄ μείωσαν στο σκορ μετά από εκτέλεση πέναλτι του Πήλιου.
Στο 34΄ ο Πόρος μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας στο σκορ με σουτ του Λουμπάκη δίνοντας έτσι ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.
Έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο, με ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις και γκολ.

Μετά την αρχή της επανάληψης δεν πέρασαν πολλά λεπτά και στο 58΄ ο Γιούχτας μετά από εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-3.
Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ξανά στο σκορ με κεφαλιά του Ποκόνγκ στο 67΄, μέχρι να έρθει το 70΄ όταν ο Φραγκουλάκης με ψηλοκρεμαστό έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του δίνοντας και την νίκη με 3-4.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΠΟΡΟΣ: Παπαδόπουλος, Πρινιανάκης, Σηφάκης (83′ Σηφάκης), Λουμπάκης, Δαμιανάκης, Τριανταφυλλίδης (77′ Μαραθιανός), Τζόρνταν, Σένκα, Πήλιος, Μαγάκης (64′ Ποκόνγκ) ,Τορομανίδης (46′ Χρηστάκης)

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Κουρουπάκης, Παπαδάκης (80′ Μπελαδάκης), Τουγλής, Τζανής, Ραπτάκης, Βελονάκης (84′ Λαζίδης), Σφυρογιαννάκης (90′ Βαρδής), Φραγκουλάκης, Μπάριτς, Βαρούχας (65′ Λογοθέτης), Μαυρομάτης

Πηγή: kritipress.gr