Ρέθυμνο: Φιλανθρωπικός αγώνας από την Κοινωνική Υπηρεσία του Δήμου και το Κέντρο Κοινότητας

Φιλικό παιχνίδι με φιλανθρωπικό χαρακτήρα διεξήχθη σήμερα στο γήπεδο της Σοχώρας, ανάμεσα στον Αστέρα μας και τον “συγκάτοικο” Ρεθυμνιακό. Το φιλικό παιχνίδι διοργανώθηκε από την Κοινωνική Υπηρεσία του Δήμου Ρεθύμνης και το Κέντρο Κοινότητας. Τα έσοδα που συγκεντρώθηκαν θα διατεθούν για την αγορά τροφίμων που θα διανεμηθούν στους ωφελούμενους της Δομής Παροχής Συσσιτίου, ενώ η γενική είσοδος ήταν στα 2€.

Στον αγωνιστικό χώρο ο Ρεθυμνιακός επικράτησε της ομάδας μας με 2-0, με σκόρερ τους Σωπασή και Γαβαλά.Το τελικό αποτέλεσμα δεν έχει καμία σημασία αφού και οι δύο ομάδες για ακόμα μια φορά έδειξαν το κοινωνικό τους πρόσωπο και έδειξαν ότι μόνο ενωμένοι μπορούμε να καταφέρουμε πράγματα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο ημίχρονο ο Ρεθυμνιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προηγήθηκε νωρίς στο σκορ, όταν στο 7ο λεπτό ο Χαλκιαδάκης με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Σωπασή και εκείνος με ψιλοκρεμαστό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια ο Αστέρας προσπάθησε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ισορρόπησε το ματς, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία. Αυτή ήρθε στο 38′ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κλειδής προσπάθησε να νικήσει τον Κελαϊδή αλλά ο τερματοφύλακας του Ρεθυμνιακού απέκρουσε με τα δύο του χέρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρεθυμνιακός σκόραρε ξανά νωρίς στο στο 43′ με τον Γαβαλά και “κλείδωσε” τη νίκη. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν γκολ αλλά οι προσπάθειες τους ήταν άκαρπες.

Η αναμέτρηση διήρκεσε 80′ λεπτά (40′ το κάθε ημίχρονο).

Ο αγώνας:

Στο 7′ ο Χαλκιαδάκης με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Σωπασή και εκείνος με ψιλοκρεμαστό πλασέ άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0.

Στο 25′ κόντρα για τον Ρεθυμνιακό, ο Ξεπαπαδάκης έδωσε στον Σηφακάκη και εκείνος βρήκε τον Σωπασή στα πλάγια που επιχείρησε το σουτ αλλά ο Ροδουσάκης έπεσε και απέκρουσε.

Στο 38′ καλή ευκαιρία για την ομάδα μας, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κλειδής πήρε την κεφαλιά αλλά ο κελαϊδής απέκρουσε με τα δύο του χέρια.

Στο 43′ ο Γαβαλάς με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στο 54′ ο Χαλκιαδάκης αστόχησε από καλό σημείο.

Καλό σουτ στο 56′ από τον Φράγκο η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 67′ ο Μαρίνοφ μετά από συνεχόμενες τριπλές στους αμυντικούς του Ρεθυμνιακού, δοκίμασε το σουτ, ο κελαϊδής απέκρουσε σε πρώτο χρόνο και μπλόκαρε σε δεύτερο.

Ο Κλειδής στο 77′ προσπάθησε από μακριά να σκοράρει αλλά ο κελαϊδής είχε καλή θέση και δεν αιφνιδιάστηκε.

ΑΟΝ Αστέρας Ρεθύμνου ( Ασπρομάτης): Ροδουσάκης, Καφετζής, Αντωνόπουλος, Μπαιραμάρι, Κλειδής, Νεμπιάι, Σιόρε, Φράγκος, Κούρος, Παπαδομανωλάκης, Μπαξεβάνης

Ρεθυμνιακός 🙁 Τσουπάκης) Κελαϊδής, Παπιομίτογλου, Χύσκο, Γεωργούλης, Κωτσιος, Κλειδής, Χαλκιαδάκης, Ξεπαπαδάκης, Γαβαλάς, Σωπασής, Σηφακάκης

Έπαιξαν επίσης για τον Αστέρα Ρεθύμνου: Μαρίνοφ, Εσπιαλίδης, Τσαγκαράκης, Μπερέτης, Μελαδάκης, Παπαδάκης

‘Επαιξαν επίσης για τον Ρεθυμνιακό: Ματαραγκάσι, Τσομολάρι, Μανωλακάκης, Πολιουδάκης, Μαρής, Βρεττός,Ντ. Χύσκο, Ντέτσκα