Ψυχρός αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ

Την ήττα και τον αποκλεισμό από τους ομίλους τους Champions League γνώρισε ο ΠΑΟΚ από την Κρασνοντάρ, μετά την ήττα με 1-2.

Ο Δικέφαλος του Βορρά είχε την κυριαρχία καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο αποτελεσματικοί και να παίρνουν την πρόκριση.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση θέλοντας να πετύχει το γκολ που θα του δώσει την πρόκριση, με την πρώτη καλή ευκαιρία να έρχεται στο 16΄, με το σουτ του Ζίβκοβιτς να το αποκρούει ο Σαφάνοφ, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Ελ Καντουρί δοκίμασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του γκολκίπερ.

Στην συνέχεια ο Δικέφαλος του Βορρά πίεζε για το γκολ και στο 34΄ ο Κρέσπο έχασε μεγάλη ευκαιρία, με την κεφαλιά του να την μπλοκάρει ο Σαφόνοφ, μετά την κεφαλιά πάσα του Ίγκνασον.

Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, με την Κράσνονταρ να προσέχει τα μετόπισθεν, θέλοντας να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό και στο 56΄ άγγιξαν το γκολ, με τον Ζίβκοβιτς να εκτελεί το κόρνερ, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Βαρέλα και κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στο 64΄ οι Ρώσοι βγήκαν στην αντεπίθεση με καλούς οιωνούς, με τον Μπεργκ να μπαίνει μέσα στην μεγάλη περιοχή και να χάνει την μπάλα.

Έκαναν το 0-1 κόντρα στην ροή

Στο 73΄ η Κρασνοντάρ κόντρα στην ροή της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ, με τον Σμολνίκοφ να βγαίνει στην αντεπίθεση έκανε το γύρισμα για το Μπεργκ, με τον Μιχαϊλίδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ακουμπώντας την μπάλα πάνω στον βηματισμό του.

Το 1-1 και οι ελπίδες του ΠΑΟΚ

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ έφερε στα ίσια την αναμέτρηση, με την κεφαλιά του Ελ Καντουρί να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Σαφόνοφ μετά την εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ, κάνοντας το 1-1

Το 1-2 και ο αποκλεισμός

Ένα λεπτό αργότερα οι Ρώσοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ, με τον Βιλένα να δοκιμάζει σουτ με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι της εστίας του Ζίβκοβιτς και να καταλήγει στα πόδια του Καμπελά, όπου σε κενή εστία έκανε το 1-2, κλειδώνοντας την πρόκριση για την ομάδα του.

Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ έχοντας υποστεί την ψυχρολουσία του δεύτερου γκολ δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι με αποτέλεσμα να έρθει ο αποκλεισμός από τους ομίλους του Champions League και έτσι θα συνεχίσει στο Europa League.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μιχαΐλίδης, Βαρέλα (76΄Σφιντέρσκι), Ίνγκασον, Κρέσπο (59΄Βαγκέ), Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (59΄Τσόλακ), Τζόλης, Ζίβκοβιτς

Κράσνονταρ (Μουράντ Μουσάεφ): Σαφόνοφ, Κάιο, Μαρτίνοβιτς, Ραμίρες, Πετρόφ, Γκαζίνσκι (83΄Καμπόλοφ), Ούτκιν (58΄Σμολνίκοφ), Βιλένα, Κλάεσον, Καμπελά, (85΄ Σουλεϊμάνοφ), Μπεργκ

Πηγή: kritipress.gr