Προκριματικά Champions League: Γκολ και θέαμα από συναρπαστικές αναμετρήσεις στα γήπεδα της Ευρώπης

Με συναρπαστικές αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε ο πρώτος προκριματικός γύρος του Champions League. Η Πιούνικ από την Αρμενία απέκλεισε στα πέναλτι την Κλουζ, ενώ η Σλόβαν Μπρατισλάβας προκρίθηκε, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Βλάντιμιρ Βάις, στην εκπνοή της παράτασης.
Ντιναμό Μπατούμι – Σλόβαν Μπρατισλάβας 1-1, τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης και οι φιλοξενούμενοι έχουν κερδίσει κόρνερ. Εκτελεί ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Βλάντιμιρ Βάις και σκοράρει απευθείας!

Με αυτό το γκολ, η Σλόβαν προκρίθηκε στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League ολοκληρώνοντας μία τρομερή ανατροπή. Η Ντιναμό προηγήθηκε στο 104’ με τον Νταβιτασβίλι. Με τον Μπαρσεγιάν να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 115’.

Εύκολη πρόκριση πήρε η Μάριμπορ, που με δύο γκολ του Μπατούρινα, ένα στο 12ο,  και ένα στο 56ο λεπτό, επικράτησε 2-0 της Λευκορωσικής Σαχτιόρ.

Στην Ουγγαρία, η Φερεντσβάρος δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Σόμπολ από το Καζακστάν, 5-1 το τελικό σκορ. Το 1-0 έκανε στο 4’ ο Τραορέ, με τον ίδιο παίκτη να σκοράρει και 13’ αργότερα για το 2-0. Με ωραίο πλασέ ο Λαϊντουνί έγραψε το 3-0 στο 21’, προτού οι φιλοξενούμενοι μειώσουν 2 λεπτά αργότερα με τον Σεργκέεφ.

Ο Μπασέι πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 4-1 στο 74’ ενώ διαμόρφωσε και το τελικό σκορ στο 1’ των καθυστερήσεων.

Στη Ρουμανία, ο Νάνα Μπόατενγκ, άνοιξε το σκορ στο 6’ για την Κλουζ απέναντι στην Αρμένικη Πιούνικ. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90, ωστόσο, ο Γκάγιτς με ωραία κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 και έστειλε το ματς στην παράταση μετά το 0-0 του α’ γύρου. Μπορεί στο 94’ ο Πετρίλα να έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους, ωστόσο ο Γκάγιτς με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 119, έστειλε το ματς στα πέναλτι.

Εκεί, ο Γιουρτσένκο απέκρουσε το 5ο πέναλτι της Κλουζ που εκτέλεσε ο Κομόρα και χάρισε μια ιστορική πρόκριση στους Αρμένιους.

Στη Β. Ιρλανδία, η Λίνφιλντ χρειαζόταν ένα γκολ απέναντι στους Νιου Σέντς για να στείλει το ματς στην παράταση και το βρήκε με ένα απίθανο σουτ του Μάλγκριου στο 90+4!

Στο 95’, άλλο ένα τέρμα από τον Ντεβίν αυτή τη φορά, χάρισε την πρόκριση στους γηπεδούχους.