Πλησίασε την 5άδα ο Αστέρας, 2-0 τον Παναιτωλικό στην Τρίπολη

Με γκολ των Μουνάφο και Λουίς Φερναντέθ ο Αστέρας Τρίπολης καθάρισε εύκολα τον Παναιτωλικό με 2-0 και κυνηγάει την 5άδα.

Ο αγώνας άρχισε με γκολ για τους γηπεδούχους, αφού στο 7′ Μουνάφο πήρε την μπάλα μετά την κεφαλιά του Μπαράλες και την έστειλε στα δίχτυα. Ακολούθησε στο 9′ μια μεγάλη ευκαιρία από τον Ριέρα για το δεύτερο γκολ, ενώ ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να βρει δίχτυα και στο 13′.

Γενικά ο Αστέρας κυριαρχούσε απέναντι σε έναν απογοητευτικό Παναιτωλικό, ο οποίος μάλλον ικανοποιημένος έπρεπε να ήταν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου για το γεγονός ότι έχανε μόνο με 1-0. Οι Αγρινιώτες έγιναν απειλητικοί μόνο σε μία φάση στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 52′ με την κεφαλιά του Ταχάρ.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιτίθενται ψάχνοντας το 2-0, το οποίο τελικά βρήκαν στο 69′ με το πλασέ του Λουίς Φερναντέθ μετά την κεφαλιά πάσα του Μπαράλες. Το ματς ουσιαστικά έλαβε τέλος κάπου εκεί, αφού ο Παναιτωλικός έτσι όπως έπαιζε δεν είχε καμία ελπίδα να αποφύγει την ήττα και δεν την απέφυγε.

Έτσι, ο Αστέρας πήγε, με ματς περισσότερο, στο -1 από τον 5ο Παναθηναϊκό, ενώ η ομάδα του Αγρινίου παρέμεινε στη 12η θέση, στο -4 από τον ΠΑΣ και στο +2 από την προτελευταία ΑΕΛ.

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Άλβαρεθ, Βαλιέντε, Μουνάφο (77′ Μπελόκ), Σίτο (61′ Λουίς Φερναντέθ), Ριέρα (61′ Καπίγια), Κρέσπι, Μπαράλες.

Παναιτωλικός: Κνετ, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος (82′ Τζανακάκης), Μαλής, Ντάλσιο, Αρσούρα (62′ Τσιγγάρας), Ταχάρ (82′ Γιάκολιτς), Μανθάτης (68′ Αριγίμπι), Μάζουρεκ, Ντίας, Βέργος (62′ Ματσόλα).