Πλατανιάς: Το πάλεψε δίχως όμως να πάρει την πρόκριση

Σε ένα γεμάτο παιχνίδι με τέσσερα γκολ στην παράταση, ο Αστέρας Τρίπολης πήρε την πρόκριση με 3-2 επί του Πλατανιά, με τον Ιγκλέσιας να πετυχαίνει 2 γκολ.

O Aστέρας Τρίπολης χρειάστηκε παράταση για να αποκλείσει με 3-2 τον Πλατανιά και να προκριθεί στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι Κρητικοί μόλις στο 11′ ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα με το πέναλτι του Λουκίνα, που έμελλε να είναι και το μοναδικό γκολ του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά τη διακοπή, το ξεκίνημα ήταν και πάλι δυνατό για τον Πλατανιά, η εικόνα του Αστέρα άλλαξε πολύ θετικά με τις 3 αλλαγές, όμως το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο πρώτο λεπτό της παράτασης ο Αστέρας ισοφάρισε με γκολ του Ιγκλέσιας, μετά από τραγικό λάθος του Μάντζαρη, ο οποίος έχασε μέσα από τα χέρια του την μπάλα.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να πάρουν το προβάδισμα με τον Μπιανκόνι στο 101’ με κεφαλιά να νικάει τον Μιχαήλ και να βάζει μπροστά με 2-1 τους Κρητικούς.

Ο Ιγκλέσιας δέκα λεπτά αργότερα ισοφάρισε από την άσπρη βούλα σε 2-2 με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Αστέρας πέτυχε και 3ο γκολ με τον Φερνάντεθ και πήρε τη νίκη με 3-2 και μαζί την πρόκριση στους 16.

Οι συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Χιμένεθ): Μιχαήλ, Παναγιώτου(46΄ Κώτσιρας), Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο(103΄Φερνάντεθ), Ιγκλέσιας, Αντζουλάς(46΄ Καπίγια), Μπελόκ, Χαουρέγκι, Κρέσπι (46΄Φερνάντεθ), Μαρτίνεθ

Πλατανιάς (Γ. Τάτσης): Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος, Πουρζιτίδης, Τσαμούρης, Καραγκούνης, Κωστίκος (61΄Νίλι), Παπουτσογιαννόπουλος (86΄Μπιανκόνι), Ντος Σάντος, Λουκίνας, Αμπντούλ Ραχμαν, Σμυρλάκης (81΄Ταρίκ).

Πηγή: Sportime

Πηγή: kritipress.gr