Πέρασε από το Γεντί Κουλέ ο αποδεκατισμένος Άρης

Την ήττα με 0-2 γνώρισε ο ΟΦΗ απέναντι σε ένα αποδεκατισμένο Άρη, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των play off.

Οι θεσσαλονικείς μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο 14΄ μετά από ωραία συνεργασία του Κόρχουτ με το Μαντσίνι, ο Φετφατζιδης έγινε τελικός αποδέχτης της μπάλας και σημείωσε το 0-1.

Στην συνέχεια το ματς ήταν μοιρασμένο δίχως οι δυο ομάδες να μπορούν δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη φάση.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και την πρωτοβουλία των κινήσεων, κλείνοντας τους κιτρινόμαυρους στην περιοχή τους.

Στο 53΄ ο Μπαγκαλιάνης ανέτρεψε τον Φιγκεϊρέδο με το διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι για τους γηπεδούχους, ο Φιγκεϊρέδο ανέλαβε την εκτέλεση ωστόσο ο Κουέστα τον νίκησε, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Φιγκείρέδο έχασε πάλι μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, βγαίνοντας τετ α τετ με τον Ισπανό τερματοφύλακα, ωστόσο η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στην συνέχεια οι Κρητικοί πίεζαν για την ισοφάριση ωστόσο καμία προσπάθεια δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Μετά από αυτή την νίκη ο Άρη πήρε προβάδισμα 5 βαθμών για την κατάληψη της 5ης θέσης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Μαρινάκης (87′ Μπράουν), Κουτρουμπής, Γιαννούλης (87′ Ζοάο Βίκτορ), Κοροβέσης, Μεγιάδο, Ναμπί (78′ Νοικοκυράκης), Στάικος (65′ Σεμέντο), Βαζ, Νέιρα, Φιγκεϊρέδο.

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Κόρχουτ (71′ λ.τρ. Σόουζα), Ματίγια, Σάσα, Μαρτίνες (80′ Μπακούτσης), Μπρούνο Γκάμα, Φετφατζίδης (85′ Διαμαντόπουλος), Μαντσίνι

Πηγή: kritipress.gr