Πανσερραϊκός – ΑΕΚ 1-3: Εύκολη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας

Εύκολα πέρασε και από τις Σέρρες η ΑΕΚ, επικρατώντας του Πανσερραϊκού με 3-1. Στο προηγούμενο μεταξύ τους παιχνίδι είχε κερδίσει με 3-0 και έτσι προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Δυο γκολ πέτυχε ο Μάνταλος και ένα ο Μαχαίρας. Αποχώρησε τραυματίας ο Φερνάντες.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε στην έδρα του Πανσερραϊκού με δέκα διαφορετικούς παίκτες, σε σχέση με την ενδεκάδα που είχε στην έδρα του Ιωνικού. Η ομάδα του Αλμέιδα είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, χάνοντας ευκαιρίες για να σκοράρει πριν καν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (υπήρξε και φάση που οι φιλοξενούμενοι “φώναξαν” για πέναλτι στον Φαν Βέερτ).

Ο Πανσερραϊκός έμεινε… ακίνδυνος σε ολόκληρο το 45λεπτο. Η ΑΕΚ απ’ την άλλη είδε τον Γκατσίνοβιτς να μπαίνει και αυτός στην… εξίσωση της ανάπτυξής της. Τελικά, στο 21′ ήρθε το 0-1 των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες της Ένωσης αναπτύχθηκαν από τα αριστερά, ο Σέρβος “έσπασε” στην κίνηση του Τσούμπερ, ο Ελβετός γύρισε την μπάλα και ο Μάνταλος από το ύψος της μικρής περιοχής “εκτέλεσε” άμεσα και άνοιξε το σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε μια τρομερή εκκίνηση. Στο 49′ ο Πανσερραϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Κατσαντώνη, ένα τέρμα που ξεκίνησε από τρομερή ενέργεια του Κολομπίνο (ο.. κιτρινισμένος Μάνταλος δεν έκανε φάουλ στο χώρο του κέντρου) και βρήκε την άμυνα της ΑΕΚ να έχει κακή αντίδραση. Δυο λεπτά μετά, όμως, η Ένωση έκανε το 2-1, με την κοντινή κεφαλιά του Πέτρου Μάνταλου!

Οι δυο ομάδες προχώρησαν σε αλλαγές, με την Ένωση -και πάλι- να χάνει ευκαιρίες για γκολ. Σε μια εντυπωσιακή φάση (71′), οι αμυντικοί του Πανσερραϊκού έδιωξαν σχεδόν πάνω στη γραμμή την ραμπόνα του Αραούχο (σημάδεψε γωνία ο Αργεντινός). Στο ίδιο λεπτό, ο Κατσίκας έβγαλε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Κοσίδη. Η ΑΕΚ δεν κατέβασε ρυθμούς και στο 80′ έφτασε στο τελικό 3-1, με τον Μαχαίρα να νικάει τον αντίπαλο πορτιέρε, με σουτ εκτός μεγάλης περιοχής. Μοναδική κακή στιγμή στο δεύτερο μέρος για την Ένωση, η αναγκαστική αλλαγή του Πάολο Φερνάντες (60′).

πηγή: newsit.gr