Ο Τσιτσιπάς στα ημιτελικά στο Σινσινάτι

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε τα εύκολα…δύσκολα, αλλά τελικά νίκησε με 6-2, 5-7, 6-1 τον Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ  και έφτασε , για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά,  στα ημιτελικά του Western & Southern Open στο Σινσενάτι, εκεί όπου τα ξημερώματα (01:00), θα αντιμετωπίσει την «χρυσό» Ολυμπιονίκη, Αλεξάντερ Σβέρεφ για μία θέση στον τελικό.

Ο Ελληνας πρωταθλητής έκαμψε την αντίσταση του Καναδού μετά από  2 ώρες και 12 λεπτά αγώνα, φτάνοντας στον ένατο ημιτελικό τη φετινή σεζόν.

Πήρε άνετα το πρώτο σετ, όμως έχασε το δεύτερο που ήταν και το πιο συναρπαστικό. Ο Τσιτσιπάς  έχασε δύο match-points, ενώ ο Αλιασίμ που κέρδισε (7-5) χρειάστηκε  στο 5ο γκέιμ να πάρει ιατρικό τάιμ άουτ, έχοντας πρόβλημα στη μέση.

Στο τρίτο σετ, ο Ελληνας πρωταθλητής, Νο3 στην παγκόσμια κατάταξη επανέλαβε την εμφάνιση του πρώτου set και έφτασε στην νίκη.

Ο αντίπαλος του στα ημιτελικά, Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ξεπέρασε μέσα σε 60 λεπτά το εμπόδιο του Κάσπερ Ρουντ με 6-1, 6-3.