O Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε στο τάι μπρέικ του ημιτελικού στο Σινσινάτι

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε στις λεπτομέρειες τη μονομαχία με τον Αλεξάντερ Σβέρεφ 2-1 σετ [6-4, 3-6, 7-6(4)] και αποκλείστηκε στα ημιτελικά του Σινσινάτι.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας βρέθηκε μάλιστα με μπρέικ στο τρίτο σετ, αλλά και με προβάδισμα στο τάι μπρεικ, πριν γνωρίσει την ήττα από τον Γερμανό “χρυσό” Ολυμπιονίκη στους Αγώνες του Τόκιο.

Το παιχνίδι
Το Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης δέχθηκε πρώτος μπρέικ στο ματς, στο πέμπτο γκέιμ του πρώτου σετ, το οποίο και έχασε έτσι με 6-4 από το Νο5 του κόσμου, που κράτησε στη συνέχεια το σερβίς του.

Ο Τσιτσιπάς πήγε στα αποδυτήρια αμέσως μετά, δεχόμενο έντονη κριτική από τον Ζβέρεφ, αλλά και τους οπαδούς στο Σινσινάτι, αλλά επέστρεψε δριμύτερος με αποτέλεσμα να “καθαρίσει” το δεύτερο σετ με 6-3 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Τα πάντα κρίθηκαν έτσι στο τρίτο σετ, όπου ο Στέφανος βρέθηκε να προηγείται με μπρέικ 4-1, αλλά ο Γερμανός “απάντησε” και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Τσιτσιπάς βρέθηκε στο 5-4 με τις μπάλες στα χέρια του για το σερβίς, αλλά ο Ζβέρεφ έκανε μίνι μπρέικ και έκλεισε το σετ, αλλά και το ματς με 7-4 και 6-4 για το τελικό 2-1 στα σετ.