Ο «κακός» ΟΦΗ νίκησε τον «καλό» εαυτό του

Ο ΟΦΗ παρότι «έχασε τα άχαστα», γνώρισε νέα ήττα αυτή την φορά από τον Απόλλων Σμύρνης με 2-1, για την 24η αγωνιστική της Superleague και μπαίνει σε μεγάλους μπελάδες στην υπόθεση παραμονής.

Οι δυο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με μοναδικό στόχο την νίκη που θα τους έδινε βαθμολογική ανάσα, στην μάχη που δίνουν για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Η μάχη του κέντρου

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης Απόλλων και ΟΦΗ, έδιναν την δική τους μάχη για την επικράτηση της μεσαίας γραμμής, με τους Κρητικούς να προσπαθούν να αναπτυχθούν από τα άκρα με Σολίς και Στάρτζεον και την «Ελαφρά Ταξιαρχία» από το κέντρο θέλοντας να διασπάσει με κάθετη μπαλιά την αντίπαλη άμυνα.

Πρώτη οργανωμένη επίθεση και γκολ για τον Απόλλωνα

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17΄ στην πρώτη οργανωμένη τους επίθεση, με τον Σλίβκα να επιχειρεί σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή μετά από πάσα του Τσιλούλη, ο Σωτηρίου απέκρουσε, με τον Ντάουντα να παίρνει το ριμπάουντ και εξ επαφής να κάνει το 1-0.

Άγγιξε την ισοφάριση με Γρίβα

Οι φιλοξενούμενοι λίγα λεπτά αργότερα, λίγο έλειψαν να ισοφαρίσουν με τον Φρίξο Γρίβα να βγαίνει μόνος του στον κενό χώρο, μετά από πάσα του Μεγιάδο με το σουτ του να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Βέρχουλστ.

Έφερε στα ίσια το παιχνίδι με Στάρτζεον.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου ισοφάρισε το παιχνίδι στο 27΄, με την κεφαλιά του Στάρτζεον μετά την σέντρα ακριβείας του Ουές να καταλήγει στα δίχτυα και να κάνει το 1-1.

Μεγάλη ευκαιρία – κακό τελείωμα

Λίγα λεπτά μετά την ισοφάριση και πιο συγκεκριμένα στο 32΄ ο ΟΦΗ είχε σημαντική ευκαιρία για την ανατροπή, με τον Σολίς να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή, μετά την εκτέλεση φάουλ του Ντε Γκούζμαν και την κακή έξοδο του Βέρχουλστ, με το σουτ  του να καταλήγει απελπιστικά άουτ.

Συνέχισε να κατεβάζει «ρολά» ο Βέλγος

Στην συνέχεια ο ΟΦΗ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα, με τον πορτιέρο του Απόλλων Σμύρνης να κατεβάζει τα «ρολά» σε δυο περιπτώσεις, πρώτα στο 40΄ με το σουτ του Σολίς μετά την πάσα του Γρίβα να το αποσοβεί σε κόρνερ και έπειτα στο 45΄, με τον Στάικο να επιχειρεί να δοκιμάσει το πόδι του έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Βέρχουλστ να αποκρούει.
Πρόβλημα στην ανάπτυξη και πίεση από τον Απόλλων

Οι Κρητικοί μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού τους, με την ομάδα του Γιώργου Παράσχου να πιέζει σε όλο το γήπεδο αναγκάζοντας σε λάθη τους παίκτες του ΟΦΗ.

Εξαφάνισαν την μπάλα και άγγιξαν την ανατροπή

Ο ΟΦΗ στο 59΄ λίγο έλειψε να μπει μπροστά στο σκορ, με τον Στάρτζεον να αποφεύγει τρεις αντιπάλους έστρωσε για τον Κοροβέση που την κατάλληλη στιγμή έκοψε για τον Ντε Γκουζμάν που από καλή θέση πλάσαρε άουτ.
Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μετά το 73΄ ανέβασε τις γραμμές της προσπαθώντας να απειλήσει με μεγάλες μπαλιές, βγάζοντας προωθημένους σε παιχνίδι αντιθέσεων τον Σλίβκα και τον Ιωαννίδι.

Ο βράχος Βέρχουλστ

Σε μια νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, ο πορτιέρο των γηπεδούχων κρατούσε την εστία από ένα δεύτερο γκολ, καθώς ο Στάικος βρέθηκε εξ επαφής στην εστία του Απόλλωνα Σμύρνης, με τον Βέλγο να αποσοβεί το γκολ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα στην επανάληψη και το γκολ

Οι γηπεδούχοι κόντρα στην ροή του παιχνιδιού έκαναν το 2-1 στο 85΄. Αφού πρώτα προηγήθηκε η μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα Σμύρνης, με την κεφαλιά του Ιωαννίδη  να την αποκρούει ο πορτιέρο των κρητικών, ήρθε και το γκολ, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σωτηρίου έκανε λάθος, η μπάλα βρήκε στον Λισγάρα και ο Ιωαννίδης σκόραρε από κοντά.
Πίεση δίχως αποτέλεσμα

Στην συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Σίμου πίεσε για την ισοφάριση δίχως όμως να τα καταφέρει, με την Ελαφρά Ταξιαρχία να παίρνει νίκη σωτηρίας, ενώ στον αντίποδα ο ΟΦΗ μπαίνει σε μεγάλες περιπέτειες για την παραμονή του.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ, Μπεντινέλ (46΄ Χουχούμης), Σλίβκα, Φερνάντες (72΄Τσαμπούρης, Τσιλούλης (32΄Φατιόν), Ντάουντα (72΄Ιωαννίδης).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Διαμαντής, Ουές, Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν, Στάικος (89΄ Σόουζα)), Στάρτζεον, Σολίς (77΄ Σαρδινέρο), Γρίβας.

Πηγή: kontemiri.gr