Νίκησε και χωρίς Ρονάλντο η Γιουβέντους, γαλλικό κάζο για τη Σίτι

Η άδικη αποβολή του Κριστιάνο Ρονάλντο δεν ήταν αρκετή για να εμποδίσει τη Γιουβέντους να πάρει μεγάλο διπλό μέσα στην έδρα της Βαλένθια για την πρώτη αγωνιστική του Champions League, ενώ θύμα έκπληξης έπεσε η Μάντσεστερ Σίτι, που ηττήθηκε με 1-2 εντός έδρας από τη Λιόν.

Στον 5ο Όμιλο, στον οποίο συμμετέχει η ΑΕΚ (ηττήθηκε νωρίτερα με 0-3 από τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ), η Μπάγερν πέρασε με 2-0 από την έδρα της Μπενφίκα, με τον Λεβαντόφσκι να ανοίγει το σκορ στο 10’ και τον Ρενάτο Σάντσες να διπλασιάζει τα τέρματα των Βαυαρών στο 54’.

Στον 6ο Όμιλο, η Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 0-2 από τη Λιόν, με γκολ των Κορνέ και Φεκίρ, και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Μπερνάρντο Σίλβα σε 1-2 στο 67’. Νωρίτερα, Σαχτάρ Ντονέτσκ και Χόφενχαϊμ είχαν αναδειχθεί ισόπαλες με σκορ 2-2.

Στον 7ο Όμιλο, η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ανώτερη από τη Ρόμα και επικράτησε με 3-0 στο Μπερναμπέου, με γκολ των Ίσκο,Μπέιλ και Μαριάνο, ενώ την ίδια ώρα η Βικτόρια Πλζεν νικούσε έμενε στο 2-2 με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Τέλος, στον 8ο Όμιλο η Γιουβέντους βρέθηκε με 10 παίκτες στο 29’ λόγω αποβολής του Κριστιάνο με απευθείας κόκκινη κάρτα (η πρώτη του στη διοργάνωση), χωρίς κανείς να καταλάβει τι ακριβώς του καταλόγισε ο διαιτητής, όμως κατάφερε να νικήσει μέσα στο «σπίτι» της τη Βαλένθια με 2-0, χάρη σε δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Πιάνιτς στο 45’ και στο 51’. Την ίδια ώρα, εύκολο έργο είχε στη Βέρνη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που με δύο γκολ του Πογκμπά (το ένα με πέναλτι) και ένα του Μαρσιάλ νίκησε άνετα με 3-0 τη Γιουνγκ Μπόις.