Νίκη για την ΑΕΚ επί του Άρη στη Θεσσαλονίκη

ΗΑΕΚ άφησε πίσω της την ήττα από τη Νίζνι στο Basketball Champions League και επέστρεψε στις νίκες αντιμετωπίζοντας τον Άρη εκτός έδρας.

Η Ένωση είναι κουρασμένη από τα συνεχόμενα παιχνίδια με πολλές απουσίες, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να πάρει τη νίκη στη Θεσσαλονίκη. Ο Άρης ήταν αυτός που άρχισε καλύτερα και βρέθηκε να προηγείται με 8-2 στα πρώτα λεπτά, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με τους Ματσιούλις, Λοτζέσκι και Ζήση, με αποτέλεσμα να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +3 (15-18).

Η ΑΕΚ συνέχισε ακόμη καλύτερα στη συνέχεια, με τον Λοτζέσκι να είναι «ζεστός» και να στέλνει την ομάδα του ακόμη και στο +15 (36-51) στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με τους γηπεδούχους να μαζεύουν κάπως τη διαφορά (49-57). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Άρης κατάφερε από το 59-70 να μειώσει σε 66-70, αλλά στο τελευταίο λεπτό δεν εκμεταλλεύτηκε καμία από τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν για να πλησιάσει κι άλλο, με την Ένωση τελικά να φεύγει νικήτρια από τη Θεσσαλονίκη.

Δεκάλεπτα: 15-18, 27-34, 49-57, 68-73