Μουντιάλ 2022: Νίκησε η Αργεντινή και η Πολωνία πανηγύρησε μαζί τους

Μουντιάλ 2022: Η Αργεντινή με θαυμάσια εμφάνιση νίκησε άνετα 2-0 την Πολωνία και πέρασε ως πρώτη στους «16». Πέρασε η Πολωνία χάρη στο γκολ της Σαουδικής Αραβίας!
Η Αργεντινή φύλαγε για το τρίτο ματς των ομίλων την καλύτερή της παράσταση.

Ο Μέσι και η παρέα του για ένα ημίχρονο είχαν απέναντί τους μόνο τον Σέζνι, ο οποίος έπιασε και πέναλτι του Αργεντινού σούπερ σταρ. Οι Λατίνοι εξαφάνισαν την Πολωνία, αλλά ο Σέζνι δεν ήταν δυνατόν να παίζει μόνος του στην Αργεντινή για  90 λεπτά. Στο δεύτερο ημίχρονο η Αργεντινή ήταν ακόμα καλύτερη, αλλά και πιο αποτελεσματική και πήρε άνετα τη νίκη με 2-0 και την πρωτιά, με γκολ των ΜακΆλιστερ, Άλβαρεζ. Η Πολωνία, η οποία παραδόθηκε στις ορέξεις του Μέσι και της παρέας του, γλίτωσε γιατί δεν δέχθηκε τρίτο γκολ στις πολλές φάσεις των αντιπάλων, αλλά και γιατί δεν βρήκε τρίτο γκολ το Μεξικό κόντρα στη Σαουδική Αραβία, η οποία μείωσε στο φινάλε.

Στο 3’ κεφαλιά του Οταμέντι έφυγε αρκετά άουτ, ενώ στο 7’ δεξί σουτ του Μέσι κατέληξε στα χέρια του Σέζνι.

Στο 10’ αριστερό σουτ του Μέσι, απέκρουσε σε κόρνερ στην κλειστή γωνία ο Σέζνι.

Στο 17’ δεξί σουτ του Ακούνια ήταν άστοχο.

Στο 33’ απομάκρυνε ο Σέζνι την απευθείας εκτέλεση του Ντι Μαρία.

Στο 36’ ο Σέζνι έβγαλε με απίθανη απόκρουση το τετ α τετ με τον Άλβαρεζ. Στην εξέλιξη της φάσης καταλογίστηκε, μέσω VAR από τον Μάκελι, πέναλτι του Σέζνι στον Μέσι, για χτύπημα σε έξοδο του Πολωνού άσου.

Στο 39’ ο Μέσι εκτέλεσε στην αριστερή γωνία, αλλά ο Σέζνι με το δεξί χέρι απέκρουσε εντυπωσιακά!

Στο 43’ ο Σέζνι απέκρουσε σουτ του Σέζνι και στη συνέχεια αιφνιδιάστηκε ο Ντε Πολ και δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά

Στο 44′ σουτ του Ντι Μαρία μπλόκαρε ο Σέζνι

Γκολ ο ΜακΆλιστε
Στο 46’ η Αργεντινή πέτυχε ό,τι δεν κατάφερε ένα ολόκληρο ημίχρονο. Ο Μολίνα γύρισε από δεξιά και ο ΜακΆλιστερ με πλασέ έστειλε τη μπάλα δεξί δοκάρι και μέσα.

Στο 49’ κεφαλιά του Γκλικ πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι και αυτή ήταν η μοναδική φάση της Πολωνίας.

Στο 61’ πάσα του Ταλιαφίκο, ο ΜακΆλιστερ σούταρε πάνω στον Σέζνι.

Άλβαρεζ και 2-0

Στο 68’ ο Χουλιάν Άλβαρεζ με τρομερό δεξί σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Σέζνι για το 2-0 και σφράγισε τη νίκη και την πρόκριση για την Αργεντινή.