Μουντιάλ 2018: Παρθενική νίκη για την Τυνησία- Κέρδισαν με 2-1 τον Παναμά!

Νίκη σε Παγκόσμιο Κύπελλο έπειτα από 40 χρόνια για την Τυνησία, με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και σκορ 2-1 επί του -μαχητικού αλλά αδύναμου- Παναμά.

Με πέντε αλλαγές στην βασική ενδεκάδα σε σχέση με την ήττα από το Βέλγιο το Σάββατο (2-5), τον τρίτο τερματοφύλακα κάτω από τα δοκάρια και κινητήριους μοχλούς τους ποιοτικούς Καζρί – Σλιτί, η Τυνησία ήταν ανώτερο στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Σαράνσκ, ωστόσο ο Παναμάς ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό, όταν το σουτ του 20χρονου Χοσέ Λουίς Ροντρίγκες έξω από την περιοχή του Αϊμέν Ματλουτί κόντραρε στον Γιασίν Μεριά και κατέληξε στα δίχτυα του αρχηγού των Αφρικανών. Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι 32 Εθνικές οι οποίες συμμετείχαν στο Μουντιάλ της Ρωσίας το καλοκαίρι του 2018 πέτυχαν τουλάχιστον δύο τέρματα στη φάση των ομίλων!

Σε κάθε περίπτωση όμως, μπροστά σε περισσότερους από 37.000 ποδοσφαιρόφιλους στην «Μορντάβια Αρένα», οι Αετοί της Καρθαγένης ήταν τουλάχιστον μια κλάση ανώτερη από τους φιλότιμους «Παναμέρος» και χρειάστηκαν μόλις είκοσι λεπτά για να «γυρίσουν» το παιχνίδι, με σκόρερ τους Φακρεντίν Μπεν Γιουσέφ (51′) και Γουαμπί Καζρί (66′, το τέρμα υπ’ αριθμόν 2.500 στην Ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου) μετά από καλά οργανωμένες επιθέσεις που «άνοιξαν» την αντίπαλη άμυνα.

Το 2-1 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Ναουάφ Σουκραλά από το Μπαχρέιν, καθώς στο 76ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Έντγκαρ Μπαρσένας για επιθετικό φάουλ του Τεγιάδα στον Μεριά, ενώ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Ανιμπάλ Γοδόι σούταρε μόλις άουτ από εξαιρετική θέση. Η Τυνησία πήρε έτσι την πρώτη νίκη της σε Παγκόσμιο Κύπελλο από τον Ιούνιο του 1978, όταν στην Αργεντινή είχε επικρατήσει με 3-1 και ξανά ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο μιας άλλης Εθνικής από την Κεντρική Αμερική, του Μεξικού, ενώ ο Παναμάς απόλαυσε τη συμμετοχή του στη διοργάνωση παρά τις τρεις ήττες…

Οι συνθέσεις των ομάδων

Παναμάς (Ερνάν Ντάριο Γκόμες): Πενέδο, Εσκομπάρ, Ρ. Τόρες (56′ Τεχάδα), Γκόμες, Μπαρσένας, Γκ. Τόρες (46′ Κάμινγκς), Μασάδο, Οβάλε, Αβίλα, Γοδόι, Χ. Ροντρίγκες
Τυνησία (Ναμπίλ Μααλούλ): Ματλουτί, Μεριά, Χανταντί, Μπεντουί, Φ. Μπεν Γιουσέφ, Καζρί (89′ Σραρφί), Σασί (46′ Μπαντρί), Σκιρί, Τσααλελί, Ναγκέζ, Σλιτί (77′ Καλί)

Διαιτητής: Ναουάφ Σουκραλά (Μπαχρέιν)

Πηγή: sdna.gr

Πηγή: kritipress.gr