«Λευκή» ισοπαλία για τον ΟΦΗ κόντρα στην ΑΕΛ

Χωρίς σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε η εντός έδρας αναμέτρηση του ΟΦΗ με την ΑΕΛ στο γήπεδο «Θ. Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

H ομάδα του ΟΦΗ είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, ενώ παράλληλα δεν απειλήθηκε.

Ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 6’ με τον Vaz να βγαίνει από τη δεξιά πλευρά και να σουτάρει, με τον Kristinsson να του λέει «όχι». Το ίδιο συνέβη και στο 13’ με το σουτ του Figueiredo.

Τρία λεπτά αργότερα ο Figueiredo με σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. Στο 38ο λεπτό ο Semedo σούταρε από πλεονεκτική θέση, η μπάλα όμως πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο β’ ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να πιέζουν, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν δίχτυα.

Στο 48’ ο Vaz σούταρε από αριστερά, όμως ο γκολκίπερ των «βυσσινί» μπλόκαρε τη μπάλα. Δέκα λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος αστόχησε από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από σέντρα του Τσιλιανίδη, ενώ στο 73’ ο Figueiredo αστόχησε από την μικρή περιοχή.

Στο 93’ ο Νabi με σουτ από το ύψος της περιοχής δεν κατάφερε να νικήσει τον Kristinsson. Ένα λεπτό αργότερα ο Figueiredo με κεφαλιά από την μικρή περιοχή έφτασε πολύ κοντά στο να σκοράρει, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων επενέβη εντυπωσιακά και απέκρουσε.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Braun, Mellado, Neira, Vaz (70’ Nabi), Semedo (85’ Souza-88’ λ.τ. Μάνος), Τσιλιανίδης, Figueiredo

Λάρισα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα (87’ Βινίσιους), Μιλοσάβλιβιτς, Παπάζογλου (52’ Νούνιτς), Μούζεκ, Μόρας, Μασούρας (λ.τρ. 24’ Μπούστος), Σεφέροβιτς, Μπέρτος, Αλί Μοχάμεντ.

Πηγή: kritipress.gr