Λάρισα – Άρης 68-67 – Ήττα και αποκλεισμός για τους Θεσσαλονικείς

Από νωρίς εκτός κυπέλλου ο Άρης, ο οποίος ηττήθηκε από την Λάρισα με 68-67 και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ύστερα από τρεις βολές του Θριτ στην τελευταία φάση.

Έτσι, η Λάρισα πανηγύρισε την πρόκρισή της στη 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας που θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη 22/9.

Ο αγώνας

Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε 2-11 με το τρίποντο του Ολιβιέ Χάνλαν στο 4:39, υποχρεώνοντας τον Νίκο Παπανικολόπουλο να καλέσει timeout.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σταθερά ισχνό προβάδισμα κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ του 11-16 απέναντι στη Λάρισα που σημείωσε 3/15 σουτ εντός πεδιάς σε αυτό το διάστημα (0/3 τρίποντα).

Για τους γηπεδούχους πήρε μπρος ο Τζέιλεν Χάντσον, ο οποίος πέτυχε 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 23-23, σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό και με πρωταγωνιστές τους Αμερικανούς τους έκλεισαν το δεκάλεπτο ισόπαλοι 44-44.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Άρη αρχικά να παίρνει προβάδισμα στο σκορ με 7 πόντους (53-60), ένα όμως σερί 10-0 της Λάρισας έβαλε μπροστά τους Θεσσαλούς με 63-60, 2:58 για το τέλος.

Ο Κρουμπάλι με 2/2 βολές έκανε το 65-64 στο 39′ ενώ ο Ουίλιαμς πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το προβάδισμα του Άρη με 65-67.

Ο Κρουμπάλι και ο Κάουαν χρεώθηκαν με βήματα στις επόμενες επιθέσεις, με την Λάρισα να έχει την τελευταία επίθεση. Εκεί ο Σακούρ Τζούστον έκανε φάουλ στον Θριτ σε προσπάθεια για τρίποντο στο 1″! Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 3/3 βολές και έστειλε τη Λάρισα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας αφού ο Άρης δεν κατάφερε να κάνει κάποιο σουτ μετά από την επαναφορά.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 23-23, 44-44, 68-67.

Λάρισα (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 4, Χάντσον 7 (1), Θριτ 6 (1), Κρουμπάλι 11, Τσαϊρέλης 10, Σαχπατζίδης 1, Ζάρας 13 (4), Φόρτσουν 5 (1), Σπαν 9 (3), Καράμπελας 2.

Άρης (Καστρίτης): Τζούιστον 2, Κόουαν 16 (3), Σιδηροηλίας 2, Πουλιανίτης, Λόκετ 6, Νετζήπογλου 8 (1), Γουίλιαμς 17 (5), Χάνλαν 14 (1), Κώττας 2.