Κύπελλο Ελλάδας: Ξεχωρίζει το ντέρμπι ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός. Βήμα πρόκρισης ο Παναθηναϊκός

Αντίστροφη μέτρηση για το μεγάλο ντέρμπι ΠΑΟΚ-Ολυμπιακού στην Τούμπα για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Το απόγευμα της Τετάρτης, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Λαμίας με 1-0. Οι ρεβάνς των 2 ζευγαριών θα γίνουν στις 27 Απριλίου.
Το γκολ του Φώτη Ιωαννίδη στο 19′ λεπτό στο γήπεδο της Λεωφόρου καθόρισε και το αποτέλεσμα στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Παναθηναϊκός νίκησε 1- 0 τη Λαμία, αποτέλεσμα πλασματικό καθώς οι γηπεδούχοι δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, αλλά οι επεμβάσεις του τερματοφύλακα Σαράνοφ και η αστοχία των παικτών του «τριφυλλιού» κράτησαν το σκορ σε αυτό το επίπεδο.

Ο Παναθηναϊκός ζήτησε πεναλτι σε χέρι του Τζανετόπουλου στο 36ο λεπτό, αλλά δεν υπήρξε παρέμβαση απο τον VAR και ο διαιτητής Σιδηρόπουλος άφησε τον αγώνα να συνεχιστεί .Ο τερματοφύλακας της Λαμίας έπαιξε από το 13ο λεπτό με ράμματα στο πηγούνι και έκανε εντυπωσιακές αποκρούσεις στο 63΄ στην κεφαλιά του Ιωαννίδη και στο 78′ στο τετ α τετ με τον Αϊτόρ.

Τελικό σκορ το  1-0 , προβάδισμα για τους πράσινους ενόψει του δεύτερου ημιτελικού στη Λαμία.

Σήμερα στο γήπεδο της Τούμπας γίνεται ο πρώτος ημιτελικός ΠΑΟΚ – Ολυμπιακού χωρίς τον Αντελίνο Βιερίνια στις τάξεις των γηπεδούχων.

Οι Ερυθρόλευκοι με τον Μαντί Καμαρά στην αποστολή θέλουν να κάνουν βήμα πρόκρισης στον τελικό καθώς στοχεύουν στην κατάκτηση του νταμπλ.