Καλές στιγμές αλλά και εύκολα λάθη για την ΑΕΚ στο 1-1 με τη Γάνδη

Ο κόσμος ήταν λίγος και η ΑΕΚ μέτρια αλλά αυτά μπορούν να δικαιολογηθούν, αφού ήταν φιλικό παιχνίδι. Την επόμενη εβδομάδα, όμως, θα πρέπει να υπάρχει πολύς κόσμος στις εξέδρες και πολλή ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ. Η πρόβα με την Γάνδη μάλλον δεν ήταν επιτυχημένη για την Ενωση, η οποία δεν άρεσε με την απόδοση της, αλλά το σημαντικό για τον Μανόλο Χιμένεθ και τους παίκτες του είναι να πετύχουν τον στόχο τους στο πρώτο ματς με τους Ρώσους. Και για να το πετύχουν, προφανώς θα πρέπει να παρουσιαστούν πολύ καλύτεροι. Ο Μάνταλος το γκολ, από λάθος του Τσιγκρίνσκι αυτό της Γάνδης, βγήκε με τραυματισμό ο Κλωναρίδης, πολύ καλός ο Τσόσιτς, αποθέωνε Αλμέιδα με την παραμικρή ευκαιρία ο κόσμος!

Το ματς άρχισε με την ΑΕΚ να δείχνει ορεξάτη, να απειλεί με την κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου στο 3′ και γενικά να προσπαθεί κυρίως από αριστερά στο πρώτο 10λεπτο. Οι Κιτρινόμαυροι πίεζαν ψηλά όποτε έκριναν ότι έπρεπε και έκλεβαν μπάλες, χωρίς όμως να τις αξιοποιήσουν όσο θα ήθελαν. Στο 15′ ο Χριστοδουλόπουλος απείλησε για δεύτερη φορά, αυτή τη φορά με σουτ εκτός περιοχής, για να έρθει η πρώτη καλή προσπάθεια της Γάνδης στο 19′ με το άστοχο συρτό σουτ του Μιλίσεβιτς.

Το παιχνίδι γενικά δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, ειδικά μετά το 20λεπτο, με την Ενωση να διατηρεί τον έλεγχο. Οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ έψαχναν τον τρόπο για να απειλήσουν και τον βρήκαν στο 35′, με την υπέροχη μπαλιά του Χριστοδουλόπουλου για τον Μπακάκη και το σουτ εντός περιοχής του τελευταίου, με την μπάλα όμως να βρίσκει στο κάθετο δοκάρι.

Η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία και αμέσως μετά, στο 37′, το λάθος γύρισμα του Τσιγκρίνσκι είχε ως συνέπεια το 0-1 του Αντριάσεβιτς μετά το γύρισμα του Σιλά. Και το ημίχρονο έκλεισε με τους Κιτρινόμαυρους να κάνουν και αναγκαστική αλλαγή στο 40′, με τον Τρίστασον αντί του τραυματία (πάτησε άσχημα) Κλωναρίδη, για να πάει ο Μάνταλος σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Λιβάια.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Χιμένεθ έβαλε τον Γιακουμάκη αντί του Λιβάια αλλά δεν άλλαξε κάτι. Βασικά τα πράγματα μάλλον έγιναν χειρότερα, αφού η ΑΕΚ δεν είχε ρυθμό και δεν μπορούσε να κάνει κάτι καλό δημιουργικά. Αμυντικά δεν κινδύνευε αλλά αυτό δεν αρκούσε για να μείνει ικανοποιημένος όποιος έβλεπε το ματς. Ο Χιμένεθ συνέχισε τις αλλαγές, με τους Τσόσιτς-Αϊντάρεβιτς-Βινίσιους-Γκάλο να μπαίνουν αντί των Βράνιες-Σιμόες-Λόπες-Μπακάκη, αλλά η Ενωση δεν έλεγε να μπει στο ματς…

Μετά το 65′, μάλιστα, η Γάνδη βρήκε την ευκαιρία σε 2-3 περιπτώσεις να βγει με καλές προϋποθέσεις μπροστά αλλά δεύτερο γκολ δεν έβαλε είτε λόγω αντίδρασης της Κιτρινόμαυρης άμυνας είτε λόγω δικών τους λανθασμένων επιλογών. Κι αφού δεν έκαναν το 0-2 οι Βέλγοι, ήρθε το 1-1 στο 74′ από το τελείωμα του Μάνταλου, ο οποίος πήρε την μπάλα έπειτα από την κόντρα σε σουτ του Αϊντάρεβιτς.

Αμέσως μετά ο σκόρερ και ο Χριστοδουλόπουλος βγήκαν για να μπουν οι Αλμέιδα-Πατίτο και στα τελευταία λεπτά την παράσταση έκλεψαν οι καλές -αλλά άστοχες- προσπάθειες του Γιακουμάκη για το 2-1 και η αποθέωση που γνώριζε ο Αλμέιδα από τον κόσμο με την παραμικρή ευκαιρια!

Πηγή: gazzetta.gr