Ισοπαλία-πρωτιάς για την Ισπανία, 2-2 με το Μαρόκο

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ισπανία και το Μαρόκο που βρήκε τελικά τις δύο ομάδες ισόπαλες 2-2.

Αυτή που πανηγύρισε, ωστόσο, ήταν η Ισπανία, η οποία με γκολ στην… εκπνοή προκρίθηκε ως πρώτη από το β’ όμιλο μετά το 1-1 της Πορτογαλίας με το Ιράν. Έτσι, οι «φούριας ρόχας» θα βρουν στο δρόμο τους τη διοργανώτρια Ρωσία που τερμάτισε 2η στον α’ όμιλο.

Η Ισπανία στάθηκε τυχερή καθώς κινδύνευσε ακόμα και να μείνει εκτός συνέχειας, όμως με το γκολ του Ιάγο Ασπας στο 90′ που μέτρησε μέσω VAR έδωσε στην Ισπανία την ισοπαλία και παράλληλα την πρωτιά καθώς τα πράγματα δεν πήγαν καλά ούτε για την Πορτογαλία.

Το Μαρόκο παρουσιάστηκε εντυπωσιακό και έβαλε δύσκολα στους Ισπανούς, οι οποίοι έκαναν παιδαριώδη λάθη στην άμυνα δίνοντας τη δυνατότητα στους αντιπάλους τους να προηγηθούν δυο φορές στον αγώνα. Παρόλα αυτά είχαν την τύχη με το μέρος τους παίρνοντας τελικά την ισοπαλία που τους έστειλε στους «16».

Η ομάδα του Ιέρο προσπαθούσε να επιβάλει το ρυθμό της, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ από… ερασιτεχνικό λάθος. Στο 14΄ Ινιέστα και Σέρχιο Ράμος «πούλησαν» την μπάλα κι έδωσαν την ευκαιρία στον Μπουταΐμπ να βρεθεί απέναντι στον Ντε Χέα και να τον πλασάρει, ανοίγοντας το σκορ. Οι Μαροκινοί, πάντως, δεν χάρηκαν για πολύ την επιτυχία τους, αφού πέντε λεπτά αργότερα ο Ινιέστα συνεργάστηκε με τον Ντιέγκο Κόστα και γύρισε στον Ίσκο, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής ισοφάρισε.

Από εκεί και ύστερα ακολούθησε ένα δεκάλεπτο σκληρού παιχνιδιού από την αφρικανική ομάδα, με τον Ιρμάτοφ να αναγκάζεται να δείξει τέσσερις κίτρινες κάρτες στους παίκτες του Ερβέ Ρενάρ. Οι «φούριας ρόχας» είχαν πάντως προβλήματα στην ανασταλτική λειτουργία τους κι έδιναν δικαιώματα στους αντιπάλους τους, που στο 55΄ άγγιξαν το 2-1 αλλά δεν το πέτυχαν, αφού το εντυπωσιακό σε δύναμη σουτ του Άμραμπατ έστειλε την μπάλα περίπου στη συμβολή των δοκών του Ντε Χέα.

Στο δίλεπτο 62΄- 63΄ η Ισπανία έχασε δυο καλές ευκαιρίες, όταν στην πρώτη περίπτωση ο Σαΐς απέκρουσε πριν η μπάλα περάσει στη γραμμή και τη δεύτερη η κεφαλιά του Πικέ, από εκτέλεση κόρνερ, πέρασε μόλις άουτ. Η «φλυαρία» τους πληρώθηκε τελικά στο 81ο λεπτό, όταν ο Εν-Νεσιρί, που είχε περάσει ως αλλαγή μερικά λεπτά πριν, νίκησε στον αέρα τον Ράμος και με κεφαλιά έγραψε το 1-2. Τελικά, τον πολύτιμο βαθμό έδωσε στην Ισπανία ο Ιάγκο Άσπας, που σκόραρε με τακουνάκι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά με τη βοήθεια του VAR διαπιστώθηκε ότι ο σκόρερ βρισκόταν σε… νόμιμη θέση.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Φερνάντο Ιέρο): Ντε Χέα, Καρβαχάλ, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Τζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς, Αλκάνταρα (74΄ Αλκάνταρα), Ίσκο, Νταβίντ Σίλβα (84΄ Ροντρίγκο), Ινιέστα, Ντιέγκο Κόστα (74΄ Άσπας).

ΜΑΡΟΚΟ (Ερβέ Ρενάρ): Ελ Κατζούι, Χακίμι, Σαΐς, Ντα Κόστα, Μεντίλ, Μπουσούφα, Ελ Αχμάντι, Ζιγιάκ (85΄ Μπουαντούζ), Μπελχαντά (63΄ Φαχρ), Ν. Άμραμπατ, Μπουταΐμπ (72΄ Εν-Νεσιρί).

Πηγή: kritipress.gr