Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα 0-1: Παραμένουν και οι δυο ζωντανές στο κυνήγι της πρόκρισης

Η Κόστα Ρίκα συνήλθε μετά τη βαριά ήττα από την Ισπανία και επικράτησε με 1-0 επί της Ιαπωνίας. Το γκολ του Φούλερ στο 81′ είναι αυτό που έκρινε την αναμέτρηση και κράτησε την Κόστα Ρίκα ζωντανή στο κυνήγι για την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι Ιάπωνες είχαν μεν ψυχολογία μετά τη νίκη επί της Γερμανίας, είχαν όμως και την υποχρέωση της νίκης αυτή τη φορά, τόσο επειδή αυτή θα τους έφερνε μια ανάσα από την πρόκριση, όσο και επειδή ήταν το φαβορί. Και αυτό, όπως φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο, δεν τους άρεσε και τόσο.

Στο τέλος του πρώτου μέρους οι Ασιάτες δεν είχαν να επιδείξουν ούτε μία φάση και αυτό, προφανώς, ήταν αρνητικό. Το θετικό ήταν πως ούτε η Κόστα Ρίκα, η οποία έχει και την κατοχή της μπάλας, έκανε κάτι καλό δημιουργικά. Ανούσια κατοχή, κάποια σουτ χωρίς νόημα, γενικά το πρώτο 45λεπτο έφυγε χωρίς να καταγραφεί ούτε μία ευκαιρία και αυτό περιγράφει και το… θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες.

πηγή: newsbeast.gr