Η Αγγλία έσπασε την… κατάρα των πέναλτι και προκρίθηκε κόντρα στην Κολομβία

Το τελευταίο… εισιτήριο για τα προημιτελικά του Μουντιάλ, βρήκε κάτοχο με μεγάλη αγωνία, αφού η Αγγλία πήρε την πρόκριση νικώντας 4-3 την Κολομβία στη διαδικασία των πέναλτι. Μάλιστα, τα "λοντάρια" για πρώτη φορά στην ιστορία τους πρόκρινονται μέσα από αυτή τη διαδικασία.

Η κανονική διάρκεια και η παράταση βρήκαν τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1. Ο Κέιν είχε δώσει το προβάδισμα στους Άγγλους με εύστοχο πέναλτι, όμως ο Μίνα ισοφάρισε με κεφαλιά σε ένα φινάλε… θρίλερ στις καθυστερήσεις του 90λεπτου.

Έτσι, με το ζευγάρι Σουηδία-Αγγλία, ολοκληρώθηκε το «παζλ» των «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Αγγλία μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, είχε την υπεροχή και προσπάθησε από νωρίς να ανοίξει το σκορ, όμως δεν τα κατάφερε. Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία ήρθε στο 17ο λεπτό όταν μετά από σέντρα από δεξιά του Τρίπιερ, ο Κέιν πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια με την επόμενη καλή φάση να έρχεται στο 40ό λεπτό από στημένη φάση. Οι Άγγλοι κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή, ο Τρίπιερ εκτέλεσε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Οσπίνα. Η Κολομβία αδυνατούσε να απειλήσει, ενώ η τελευταία καλή ευκαιρία σημειώθηκε στο 45ο λεπτό με το μακρινό σουτ του Κέιν να καταλήγει επίσης άουτ.

Στο β’ ημίχρονο ανέβηκε κάπως ο ρυθμός. Οι Άγγλοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ στο 47ο λεπτό βρέθηκαν πολύ κοντά στο γκολ όταν μετά από λάθος διώξιμο της άμυνας της Κολομβίας ο Λίνγκαρντ από το ύψος του πέναλτι σούταρε ψηλά έξω. Τελικά το γκολ ήρθε στο 57ο λεπτό με πέναλτι, το οποίο κέρδισε στο 54’ ο Κέιν. Ο Κάρλος Σάντσες ανέτρεψε τον Άγγλο σέντερ φορ εντός περιοχής και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Κέιν ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα στο κέντρο με τον Οσπίνα να πέφτει στα δεξιά και άνοιξε το σκορ.

Τα «λιοντάρια» θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ καθώς είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες στο 63’ με την κεφαλιά του Ντέλε Άλι και στο 73’ με την προβολή του Κέιν. Κάπου εκεί άρχισε να δείχνει σημάδια ζωής η Κολομβία. Στο 81’ μάλιστα είχε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν μετά από λάθος της άμυνας της Αγγλίας βγήκε στην αντεπίθεση, όμως το σουτ του Κουδράδο κατέληξε άουτ.

Τελικά πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης στο 93’ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Μίνα πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα συστημένη στην εστία των Άγγλων, ενώ η Κολομβία θα μπορούσε να είχε φτάσει ένα λεπτό αργότερα όταν ο Ουρίμπε έπιασε… κεραυνό, αλλά ο Πίκφορντ δήλωσε «παρών».

Η Κολομβία ήταν πιο ορεξάτη στην παράταση, αλλά όχι ουσιαστική. Οι «Καφετέρος» πίεζαν, βρήκαν χώρους, αλλά τόσο ο ο Ντάβινσον Σάντσες όσο και ο Φαλκάο δεν μπόρεσαν με κεφαλιές να σκοράρουν. Στο β’ μέρος η Αγγλία απάντησε, ήταν πιο κινητική, αλλά όταν ο Ρόουζ βρέθηκε σε θέση βολής δεν κατάφερε να σκοράρει!  Το ματς πήγε στα πέναλτι κι εκεί οι Βρετανοί είχαν… τύχη, αλλά και Πίκφορντ! Ο Χέντερσον που αστόχησε δεν έγινε τελικά… μοιραίος, μιας και ο Ουρίμπε έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ ο Μπάκα νικήθηκε από τον βρετανό γκολκίπερ.Μάλιστα, έγινε ο πρώτος Αγγλος τερματοφύλακας που σώζει πέναλτι στην ψυχοφθόρα διαδικασία μεγάλου τουρνουά, έπειτα τον Σίμαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1998! Η κατάρα των αποκλεισμών στα πέναλτι έσπασε και η Αγγλία θα βρει στα προημιτελικά την Σουηδία.

Κολομβία (Χοσέ Νέστορ Πέκερμαν): Οσπίνα, Αρίας (115′ Κ. Ζαπάτα), Μίνα, Ντ. Σάντσες, Μοχίκα, Μπάριος, Κ. Σάντσες (79′ Ουρίμπε), Λέρμα (61′ Μπάκα), Κιντέρο (88′ Μουριέλ), Κουαδράδο, Φαλκάο
Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Τρίπιερ, Γουόκερ (113′ Ράσφορντ), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Γιανγκ, Χέντερσον, Ντέλε Αλί (81′ Ντάιερ), Λίνγκαρντ, Στέρλινγκ (88′ Βάρντι), Κέιν

Πηγή: kritipress.gr