Η ΑΕΚ νίκησε 1 – 0 τον Ατρόμητο και έπιασε κορυφή

Με γκολ του Τσούμπερ, η ΑΕΚ νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο, στην εξ αναβολής αναμέτρηση του Περιστερίου. Θέση για τον τελικό του Kυπέλλου έκλεισε ουσιαστικά από χθες ο ΠΑΟΚ, καθώς συνέτριψε με 5-1 εκτός έδρας, την Λαμία, στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό.
Η ΑΕΚ είχε ευκαιρία να προηγηθεί στο 20ο λεπτό, αλλά η εκτέλεση φάουλ του Σιντιμπέ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Αφού ο Γάλλος δεν κατάφερε να σκοράρει, στο 31’ έστρωσε τη μπάλα στον Τσούμπερ, με τον Ελβετό να στέλνει εξ’ επαφής τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ατρόμητος έψαξε την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά, με τον Τζαβίδα να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 89’, μετά από πάσα του Κλωναρίδη.

Με την πρώτη επίθεση, μόλις στα 13 δευτερόλεπτα, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στη Λαμία με τον Νάρεϊ.

Η πίεση του Δικεφάλου δεν χαλάρωσε και στο 25’ ο Κωνσταντέλιας σκόραρε το δεύτερο τέρμα.

Ο Αουγκούστο ήταν ο επόμενος σκόρερ για τους ασπρόμαυρους στο 62’ με ένα ωραίο ψιλοκρεμαστό πλασέ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τόμας αξιοποίησε το τετ-α-τετ για να πετύχει το τέταρτο γκολ του ΠΑΟΚ.

Στο 69’ ο Σάστρε έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των φιλοξενούμενων. Η Λαμία απλώς κατάφερε να μειώσει στο τελικό 1-5 στο 86’ με γκολ του Μαρτίνες.

Ο Μίτσελ είδε χτες τους Χάμες και Γκάρι Ροντρίγκεζ να παίρνουν μέρος σε όλες τις ασκήσεις, εκτός από το δίτερμα στο τέλος.

Εκεί που συμμετείχε ο Σαμασέκου, ο οποίος δείχνει να έχει ξεπεράσει τις ενοχλήσεις και θα ενισχύσει τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της Νέας Φιλαδέλφειας.

Στον Παναθηναϊκό, ο Μπερνάρ υποβλήθηκε χτες σε επέμβαση για την αντιμετώπιση του κολικού στο νεφρό.

Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός αισθάνεται καλά και έχει πιθανότητες να προλάβει την κυριακάτικη αναμέτρηση με τον Ατρόμητο.