Γκενκ – Ολυμπιακός 1-1: Σωτήριος Αλεξανδρόπουλος στο 90+6′ έστειλε τους ερυθρόλευκους στα playoffs του Europa League

Ο Ολυμπιακός κατέθεσε την ψυχή του στο Βέλγιο, πήρε την ισοπαλία 1-1 απέναντι στην Γκενκ και χάρη στο γκολ του Αλεξανδρόπουλου στο 90+6′ εξασφάλισε την παρουσία του στα playoffs του Europa League, όπως και το ευρωπαϊκό του μέλλον. Επόμενος αντίπαλος ο Τσουκαρίτσκι.

Ο Ολυμπιακός σ’ ένα παιχνίδι θρίλερ κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα playoffs του Europa League. Οι ερυθρόλευκοι ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με την Γκενκ, με τον Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο να πετυχαίνει το χρυσό γκολ.

Ο 21χρονος μέσος έδωσε την πρόκριση στους Πειραιώτες στο 90+6. Έκλεψε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 30ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Πέιντσιλ (σκόραρε με τη δεύτερη προσπάθεια λόγω επανάληψης). Οι ερυθρόλευκοι βελτιώθηκαν στον δεύτερο μέρος, ενώ απογειώθηκαν μετά την αποβολή του σκόρερ της Γκενκ στο 65′. Πίεσαν ασφυκτικά και στο φινάλε πέτυχαν το γκολ πρόκρισης.

Οι ερυθρόλευκοι θα αντιμετωπίσουν την Τσουκαρίτσκι στα playoffs του Europa League, ενώ εξασφάλισαν τους ομίλους του Conference League, ό,τι και να συμβεί από εδώ και πέρα.

Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στο Γεώργιος Καραϊσκάκης την Πέμπτη 24 Αυγούστου. Ο δεύτερος αγώνας που θα κρίνει και τα πάντα θα διεξαχθεί στη Σερβία την Πέμπτη 31 Αυγούστου.

Το ματς
Η Γκενκ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης θέλησε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι από την πλευρά τους προσπαθούσαν να πιέσουν ψηλά και η αλήθεια είναι πως στο ξεκίνημα του πρώτου μέρους δεν άφησαν την Γκενκ να δημιουργήσει κινδύνους.

Από την πλευρά του όμως ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να γίνει απειλητικός. Στο 24′ οι γηπεδούχοι είχαν τελική με κεφαλιά του Αζίζ στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, που δεν απείλησε τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη.

Στο 27ο λεπτό η Γκενκ κέρδισε πέναλτι. Ο Πέιντσιλ πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά, ο Φρέιρε έβαλε το πόδι του και τον ανέτρεψε. Μάλιστα, έγινε έλεγχος στο VAR για ενδεχόμενο φάουλ πάνω στον Κααμπί πριν από τη φάση με τον ποδοσφαιριστή των Βέλγων. Ο Πασχαλάκης απέκρουσε, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι.

Ωστόσο, ο διαιτητής, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, έδωσε επανάληψη, είτε εξαιτίας του Πασχαλάκη (αν πατούσε την γραμμή την ώρα της εκτέλεσης), είτε εξαιτίας παίκτη των ερυθρόλευκων που είχε μπει στην περιοχή. Ο Πέιντσιλ αυτή τη φορά ήταν εύστοχος και η Γκενκ έκανε το 1-0 στο 30ο λεπτό. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ ήθελε να αλλάξει πολλά στην ομάδα του στο δεύτερο μέρος και η πρώτη του κίνηση ήταν να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Αλεξανδρόπουλο. Ο Ολυμπιακός ήταν πιο δυναμικός, αλλά όχι τόσο βελτιωμένος, όσο χρειαζόταν.

Στο 51′ ο Ελ Κχανούς είχε ένα άστοχο σουτ, ενώ στο 60′ ο Σορ έγινε επικίνδυνος μέσα στην περιοχή. Στο 65′ η Γκενκ έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Πέιντσιλ είδε απευθείας κόκκινη για κλωτσιά πάνω στον Κίνι μετά από φάουλ που έκανε ο Ισπανός.

Οι ερυθρόλευκοι απέκτησαν αυτοπεποίθηση, Στο 71′ ο Ιμπόρα κοντρόλαρε την μπάλα με το στήθος, έκανε το γυριστό σουτ, αλλά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Γκενκ. Οι ερυθρόλευκοι είχαν νέα καλή στιγμή στο 86′. Ο Αλεξανδρόπουλος έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο, πήρε ύψος, αλλά ο Μπιέλ δεν μπόρεσε να νικήσει τον κίπερ της Γκενκ.

Ο Ολυμπιακός πίεσε ασφυκτικά την Γκενκ και στο 90+6′ πέτυχε το "χρυσό" γκολ. Ο Αλεξανδρόπουλος έδειξε επιμονή, έκλεψε μπάλα, έκανε το σουτ, πλάσαρε εκτός περιοχής και σκόραρε. Στο φινάλε αποβλήθηκε και ο Ροντινέι, αλλά το νερό είχε μπει στο… αυλάκι και οι ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν στα playoffs του Europa League.

ΓΚΕΝΚ: Βαντερβούρντ, Κουέστα, Μουχάμεντ, ΜακΚένζι, Μουνιόθ, Ελ Κχανούς, Χροσόβσκι, Καγέμπε, Σορ, Παϊντσίλ, Φαντερά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ρέτσος, Φρέιρε, Ροντινέι, Κίνι, Καμαρά, Ιμπόρα, Μασούρας, Καρβάλιο, Φορτούνης, Ελ Κααμπί.