Γαλλία-Αυστραλία 2-1

Το VAR (για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης) και το Goal Line Technology αποφάσισαν για τη νίκη της Γαλλίας στο πρώτο της παιχνίδι στο φετινό Μουντιάλ!

Οι «τρικολόρ», αν και με κακή εμφάνιση, επικράτησαν 2-1 της Αυστραλίας στο Καζάν, με τους Γκριζμάν και Πογκμπά να χρίζονται σκόρερ, αμφότεροι με τη βοήθεια της τεχνολογίας που πρωταγωνίστησε στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Βλέποντας στις συνθέσεις πως οι Μπαπέ, Γκριζμάν και Ντεμπελέ θα αναλάμβαναν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα για το καλό ποδαρικό της Γαλλίας στο φετινό Μουντιάλ, οι Αυστραλοί και ολόκληρος ο κόσμος θα περίμενε πολλά παραπάνω από τους «τρικολόρ». Και όμως, η ομάδα του Μπερτ φαν Μάαρβαϊκ, είχε μια σχετική άνεση στον τρόπο που αντιμετώπισε τους παίκτες του Ντεσάν στο πρώτο μέρος της μεταξύ τους αναμέτρησης στο Καζάν.

Αν και το ξεκίνημα ήταν κάπως εκρηκτικό από πλευράς Γάλλων με δύο πολύ απειλητικά σουτ των Μπαπέ και Γκριζμάν, ο Ράιαν φρόντισε να μη νικηθεί και τη σκυτάλη πήραν οι υπόλοιποι συμπαίκτες του. Οι Μίλιγκαν και Σέινσμπερι στο κέντρο της άμυνας είχαν σωστές τοποθετήσεις και οι χώροι έκλειναν γρήγορα ώστε να εξαλειφθούν οι καλές στιγμές της Γαλλίας μπροστά από τα καρέ των «καγκουρό». Στην απέναντι εστία, εκεί όπου για να συμβεί κάτι καλό από πλευράς Αυστραλών θα έπρεπε να υπάρξει κάποια στημένη φάση, ο Γιορίς αντέδρασε ενστικτωδώς στο 17′ για να διώξει τη μπάλα έπειτα από κόντρα στον Τολισό, στην πιο καλή στιγμή που κατεγράφη στην περιοχή του.

Ο πολύ μέτριος ρυθμός και το αδιάφορο πρώτο ημίχρονο, έδωσαν τη θέση τους σε ένα αρκετά πιο ενδιαφέρον δεύτερο μέρος, με το VAR να συμπεριλαμβάνεται στους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης! Η Γαλλία βρήκε τρόπο να πάρει το προβάδισμα ακόμα και αν δεν ανέβασε ταχύτητα. Αρκούσε μια σωστή κάθετη του Πογκμπά στο 57′ προς τον Γκριζμάν και το τάκλιν του Ρισντόν εντός περιοχής. Ο ρέφερι θέλησε να συμβουλευθεί το βίντεο, είδε την ανατροπή και έδωσε το πέναλτι από το οποίο οι «τρικολόρ» έγραψαν το 1-0 με τον φορ της Ατλέτικο Μαδρίτης!

Μόλις τρία λεπτά αργότερα, ο Ουμτιτί κάνει απίστευτη ανοησία σε εκτέλεση φάουλ από τους Αυστραλούς, τεντώνει ψηλά το χέρι για να βρει τη μπάλα στο γέμισμα, υποδεικνύεται ορθά το πέναλτι και ο Μίλε Γέντινακ απάντησε για το 1-1 στο 62ο λεπτό! Τα «καγκουρό» είχαν την τύχη με το μέρος τους στη μοναδική κατάσταση με την οποία θα μπορούσαν να κερδίσουν κάτι (στημένη φάση), ενώ ο Ντεσάν έβγαλε Γκριζμάν και Ντεμπελέ για να βάλει Ζιρού και Φεκίρ. Ο Πολ Πογκμπά θα ήταν εκείνος που αν και φάνηκε ελάχιστα στο ματς, θα έβγαζε τα κάστανα απ’ τη φωτιά, με το σουτ που κατέληξε σε λόμπα στο 81′ έπειτα από κόντρα στον Μπέιτς για το 2-1 και τη νίκη της Γαλλίας, η οποία… επιβεβαιώθηκε από το ρολόι του διαιτητή, όταν η μπάλα πέρασε την τελική γραμμή!

Πηγή: gazzetta.gr