Euro 2020, Ουγγαρία – Γαλλία 1-1: Κόλλησαν οι Γάλλοι κι όμιλος πήρε φωτιά

Η Γαλλία δεν κατάφερε να νικήσει την Ουγγαρία στη Βουδαπέστη και με το τελικό 1-1 έβαλε “φωτιά” στον 6ο όμιλο του Euro 2020, για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι Γάλλοι έχασαν πολλές ευκαιρίες από την αρχή του αγώνα, αλλά οι Ούγγροι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Φιόλα στο 45+2′. Ο Γκριεζμάν “απάντησε” στο 66′, αλλά το δεύτερο γκολ δεν ήρθε ποτέ, προς… τέρψιν και της Γερμανίας με την Πορτογαλία που αγωνίζονται μεταξύ του στη συνέχεια.

Το παιχνίδι
Οι Ούγγροι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και προσπάθησαν να παραμείνουν ψηλά στον αγωνιστικό χώρο για να μην επιτρέψουν στη Γαλλία να κάνει το παιχνίδι της. Οι “τρικολόρ” δυσκολεύτηκαν αρκετά στο πρώτο 10λεπτο του αγώνα, αλλά στη συνέχεια άρχισαν να ανεβάζουν “στροφές”.

Στο 13′ μάλιστα ο Γκριεζμάν έχασε τεράστια ευκαιρία για ένα γκολ, αφού μετά από σουτ του Μπενζεμά και ασταθή απόκρουση του Γκουλάτσι, πλάσαρε… τραγικά και πάνω στον τερματοφύλακα της Ουγγαρίας, ο οποίος ήταν εξουδετερωμένος στο έδαφος.

Οι Γάλλοι συνέχισαν πάντως να “πιέζουν” και ο Εμπαπέ βρέθηκε αρκετές φορές σε θέση για γκολ μέσα στην περιοχή, αλλά δεν είχε καλές επιλογές, με δύο κεφαλιές του να στέλνουν την μπάλα άουτ, παρότι ήταν ανενόχλητος μέσα στην “καρδιά” της άμυνας των αντιπάλων του.

Ο σούπερ σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν όμως, έκανε στο 30′ και ένα “μαγικό” τακουνάκι για να βγάλει τον Μπενζεμά σε θέση τετ-α-τετ, με τον επιθετικό της Ρεάλ Μαδρίτης να μη βρίσκει επίσης στόχο, στη μεγαλύτερη ευκαιρία των Γάλλων στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Εμπαπέ ήταν ο πρωταγωνιστής σε μία ακόμη καλή στιγμή για τη Γαλλία λίγο αργότερα, καθώς έκανε εξαιρετική ενέργεια μέσα στην περιοχή για να ελευθερωθεί και να σουτάρει, αλλά το διαγώνιο σουτ του έστειλε την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι και άουτ.

Κι ενώ οι Γάλλοι “πολιορκούσαν” την Ουγγαρία, αυτή έβγαλε μία εξαιρετική αντεπίθεση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Φιόλα να φεύγει στην… πλάτη της άμυνας των παγκόσμιων πρωταθλητών και να πλασάρει ιδανικά τον Γιορίς για το 1-0.

Αυτό ήταν και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τη Γαλλία να πηγαίνει στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ. Ο Ντεσάμπ έκανε έτσι αμέσως την ομάδα του πιο επιθετική, περνώντας στο ματς τον Ντεμπελέ στη θέση του Ραμπιό, με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Ο εξτρέμ της Μπαρτσελόνα λίγο έλειψε να τον δικαιώσει μάλιστα, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, αφού με ωραία ενέργεια και σουτ στο 59′, “τράνταξε” το δοκάρι των γηπεδούχων.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε πάντως νωρίς για τη Γαλλία, αφού στο 66′ από βολέ του Γιορίς, ο Εμπαπέ έκανε “ταλαιπώρησε” τους αμυντικούς μέσα στην περιοχή κι έκανε το γύρισμα από δεξιά, οι Ούγγροι δεν κατάφεραν να διώξουν κι ο Γκριεζμάν πλάσαρε άψογα αυτή τη φορά για το 1-1 στο ματς.