Εργοτέλης-ΟΦΗ 2-4 Το κρητικό ντέρμπι της Football League

Λίγες μέρες μετά την πρόκριση στο Κύπελλο Ελλάδος, η ομάδα του ΟΦΗ επικράτησε με 4-2 του Εργοτέλη στο Κρητικό ντέρμπι του Παγκρητίου δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό στην πόλη του Ηρακλείου.
Ο Εργοτέλης κατάφερε να προηγηθεί νωρίς 1-0 με τον Εντιγιε(11′).
Στην συνέχεια ο ΟΦΗ αντέδρασε άμεσα και με γκολ του Κουσκουνά(14′), Μάρτος(26′) και Ορτέγκα (32′), κατάφερε να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί στο σκορ με 3-1, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος και με γκολ του Σταματόπουλου(60′) μειώσει το σκορ σε 3-2.
Ωστόσο στην πρώτη τους επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του ΟΦΗ έκαναν το 2-4 με τον Ορτέγκα(76′) και καθάρισαν το παιχνίδι.
Με τη νίκη του αυτή ο ΟΦΗ ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στη Football League με 14 βαθμούς.

Εργοτέλης: Λαδάς, Μπάτζιος, Παττάς, Βογιατζής, Σταμόπουλος, Μπούζας Μπουτσάκης, Εφορτ, Εντιαγιε, Σταματάκος, Καιπερς.

ΟΦΗ: Στρέζος Μπολάκης Κοιλιάρας Ζιάμπαρης Ποτουρίδης Νάστος Πουρτουλίδης Λεάλ Ορτέγκα Μάρτος Κουσκουνάς.