Επιβλητική ΑΕΚ απέναντι στον άστοχο ΟΦΗ

Επιμέλεια: Νίκος Χατζηνικολάκης

Στις νίκες επέστρεψε η ΑΕΚ μετά την ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς επικράτησε με 0-2 του ΟΦΗ στο Θεόδωρος Βαρδινογιάννης, για την 20η αγωνιστική της Superlegue, με τους κρητικούς να μην μπορούν σε ακόμα ένα παιχνίδι να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να αφήσουν πίσω τους τα άσχημα αποτελέσματα και να πάρουν τους βαθμούς της νίκης.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ ήρθε στο 14΄, με τον Στάικο να δοκιμάζει ένα καλοζυγισμένο σουτ έξω από την περιοχή υποχρεώνοντας τον Αθανασιάδη με το ένα χέρι να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Το γκολ για την »Ένωση» ήρθε στο 43΄, με τον Σακχόφ στο δεύτερο δοκάρι να κάνει με κεφαλιά το 0-1, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σιμάνσκι.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης, ενώ ο ΟΦΗ ξεκίνησε δίχως αλλαγές προσπαθώντας να αλλάξει το εις βάρος του αποτέλεσμα.

Η ΑΕΚ στο 62′ έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν ο Γαλανόπουλος έβγαλε μια ωραία μπαλιά στον Αλμπάνη, ο οποίος έκανε το γύρισμα, ο Διαμαντής έβαλε την προβολή και ο Βάτερμαν με το πόδι γλίτωσε το αυτογκόλ για τον ΟΦΗ.

Λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 71΄, η Ένωση έκανε δυο τα τέρματα της με τον Τάνκοβιτς να νικάει με πλασέ τον Βάτερμαν, κάνοντας το 0-2, κλειδώνοντας έτσι την νίκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Βούρος (59’ Γρίβας), Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (82’ Λυμπεράκης), Ουές, Στάικος (69’ Ντε Γκουζμάν), Μεγιάδο, Νέιρα, Στάρτζεον, Σαρδινέρο (82’ Καστάνιος).

AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης (74’ Σιμόες), Σβάρνας, Λάτσι (56’ Νεντελτσιάρου), Λόπες, Γαλανόπουλος, Σιμάνσκι, Σάκχοφ, Γκαρσία (74’ Χριστόπουλος), Ανσαριφάντ (66’ Ολιβέιρα), Αλμπάνης (67’ Τάνκοβιτς).

Πηγή: kontemiri.gr