Έδειξε ανωτερότητα και πήρε την νίκη η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη και επικράτησε με 0-2 επί του ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play off.

Η Ένωση ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, έχοντας την κατοχή της και ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό του αγώνα. Στο αντίποδα ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να αποκτήσει τον έλεγχο της αναμέτρησης, δίχως να μπορεί να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία που θα του έδινε το γκολ.

Η Ένωση πέτυχε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τους Μάρκο Λιβάγια (42′) και Ντανιέλε Βέρντε (65′) και δεν απειλήθηκε -ουσιαστικά- σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, παίρνοντας ένα σημαντικό αποτέλεσμα ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Η μοναδική στιγμή που ο γκολκίπερ της  ΑΕΚ χρειάστηκε να αντιδράσει και να απομακρύνει την μπάλα ήταν σε ένα δυνατό σουτ του Στάικου στο 85ο λεπτό.

Με αυτή την νίκη η ΑΕΚ προσπέρασε τον ΠΑΟΚ στο βαθμολογικό πίνακα των play off, ενώ οι Κρητικοί παραμένουν στην 6η θέση με 34 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουόλι, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής (79′ Νάστος), Κοροβέσης (87′ Δεληγιαννίδης), Μεγιάδο, Σακόρ (66′ Στάικος), Νέιρα, Σεμέντο (79′ Νοικοκυράκης), Μάνος (66′ Βαζ), Φιγκεϊρέδο.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Μάνταλος (86′ Σαμπανάτζοβιτς), Αλμπάνης (60′ Βέρντε), Λιβάγια (86′ Σβάρνας), Ολιβέιρα (75′ Αραούχο).

Πηγή: kritipress.gr