Διέλυσαν την Αργεντινή οι Κροάτες και πάνε στους 16

Αντιμέτωπη με το φάσμα του πρόωρου αποκλεισμού από το Παγκόσμιο Κύπελλο είναι η Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι, μετά την αποψινή ήττα της από την Κροατία με 3-0.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ξεχώρισε η ευκαιρία του Πέρες στο 30’ προ κενής εστίας, οι Κροάτες κατάφεραν στο 53’ να ανοίξουν το σκορ, μετά από τραγικό λάθος του Αργεντινού γκολκίπερ Καμπαγέρο, ο οποίος πέταξε την μπάλα πάνω στον Ρέμπιτς που με σουτ πάνω στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα.

Οι Αργεντίνοι προσπάθησαν να απαντήσουν και απείλησαν στο 64’ με τους Μέσα και Μέσι να μην προλαβαίνουν να νικήσουν τον Σούμποτιτς, ενώ ούτε και η είσοδος του Ντιμπάλα στο παιχνίδι πρόσφερε πολλά στο συγκρότημα του Σαμπάολι.

Αντιθέτως, ήταν οι Κροάτες που έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα, και μάλιστα ένα θεαματικό τέρμα, με τον Μόντριτς να σκοράρει με δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις ο Κόβατσιτς, με την άμυνα της Αργεντινής σε πλήρη αποσύνθεση.

Με το τελικό 3-0, η Κροατία είναι πλέον σίγουρα στη φάση των 16, και φαβορί για την κατάκτηση της πρωτιάς στον όμιλο, ενώ η Αργεντινή θα πρέπει να νικήσει στο τελευταίο παιχνίδι τη Νιγηρία και θα χρειαστεί συνδυασμό αποτελεσμάτων στα άλλα παιχνίδια του ομίλου.