Χανιά: Κοιτάζει την άνοδο

Στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική του προγράμματος του πρωταθλήματος της “Super League 2", τα Χανιά επικράτησαν με 2-0 του Λεβαδειακού στα Περιβόλια και μπήκαν… σε τροχιά ανόδου. Απογοητευτικός ο Λεβαδειακός που γνώρισε την τρίτη ήττα στο Πρωτάθλημαι και μπλέκει για τα καλά… Με αυτογκολ του Ανγκουα στο 31′ έγινε το 1-0 και ο Βρεττός στις καθυστερήσεις πέτυχε το 2-0 για την ομάδα των Χανίων!

Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Παιχνίδι κέντρου με πολλά λάθη. Λάθη και από την διαιτησία καθώς στο 22′ ο β’ επόπτης έκοψε με οφσάιντ τον Μάντζιο και ενώ ο έμπειρος επιθετικός καλυπτόταν.

Το ίδιο ακριβώς έγινε και στο 28ο λεπτό με τους Βοιωτούς να διαμαρτύρονται έντονα στον τέταρτο! Πρώτο καλό σουτ στο ματς, στο 29′ με τον Μάντζιο να απειλεί αλλά τον Κουτζαβασίλη να αποκρούει. Από το πουθενά τα Χανιά άνοιξαν το σκορ στο 31′. Ο Τζιώρας έφυγε από τα μαρκαρίσματα και από πλάγια αριστερά έκανε τη σέντρα, ο Ανγκουα προσπάθησε να διώξει αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι πριν φύγει το ημίχρονο ζήτησαν και πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τριανταφυλλάκου στον Ιωαννίδη.

Στο β’ μέρος ο Λεβαδειακός προσπάθησε να ανέβει στο γήπεδο και έψαξε την ισοφάριση.

Ο Συμελίδης βρέθηκε έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, στον άξονα και λίγο αριστερά, βρηκε τον χρόνο και τον χώρο, έπιασε το σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ στο 57′.

Στο 63′ ο Βήχος είχε δοκάρι σε σέντρα-σουτ που επιχείρησε στο 67′. Ενώ το σουτ του Μάντζιου ήταν αδύναμο στο 76′ και δεν απείλησε τον Κουτζαβασίλη. Ο έμπειρος πορτιέρο μπλόκαρε την κεφαλιά του Ιωαννίδη στο 77′. Και αφού ο Λεβαδειακός δεν… έβαζε το γκολ, το πέτυχε η ομάδα των Χανίων. Στις καθυστερήσεις πιο συγκεκριμένα, μετά από την εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έμεινε μέσα στην περιοχή του Λεβαδειακού, ο Βρεττός πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με ωραίο διαγώνιο σουτ, νίκησε για δεύτερη φορά τον Μπάγιτς διαμορφώνοντας και το τελικό 2-0.

ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ (Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Πάνος, Τριανταφυλλάκος (85′ λ.τ Σελινιωτάκης), Βρεττός, Δημητριάδης (75′ Παναγιωτούδης), Μουμίν, Σωτηράκος, Ανδρέου, Κάσσος, Γρομητσάρης, Τζιώρας (65′ Κουσκουνάς).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Αντωνίου): Μπάγιτς, Βήχος, Νίκας (46′ Ν’ Νομό), Άνγκουα (79′ Κόναν), Μάντζιος, Καραχάλιος, Κοζορώνης, Λιάγκας, Ιωαννίδης, Συμελίδης, Αργυρόπουλος (60′ Ορφανίδης).

Πηγή: Liganews

Πηγή: kritipress.gr