Champions League: Ήττα για Ολυμπιακό και Ερυθρό Αστέρα

Την ήττα με 4-2 υπέστη ο Ολυμπιακός στον Λονδίνο με αντίπαλο την Τότεναμ, με τους Πειραιώτες να προηγούνται 0-2 στο 20΄. Ο Ελ Αραμπί άνοιξε το σκορ στο 6΄ με τον Σεμέδο να κάνει δύο τα τέρματα των ερυθρολεύκων στο 19΄. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ντελέ Αλι μείωσε στο σκορ 1-2 δίνοντας το έναυσμα για την ανατροπή.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 50΄ ο Χάρι Κέιν ισοφάρισε στο σκορ, ενώ με τον Οριέ στο 73΄ η Τότεναμ πήρε κεφάλι στο σκορ. Το κερασάκι στην τούρτα για το σύνολο του Μουρίνιο ήρθε στο 77΄ με το Χάρι Κέιν να κάνει το 4-2 βάζοντας έτσι τον επίλογο του παιχνιδιού.

Στο Βελιγράδι ο Ερυθρός Αστέρας υπέστη βαριά ήττα 0-6 με αντίπαλο την Μπάγερν Mονάχου και έτσι η τρίτη θέση θα ξεκαθαριστεί ανάμεσα στους δύο ερυθρόλευκους.

Στα άλλα παιχνίδια, το ντέρμπι ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Παρί Σεν Ζερμέν ήρθε ισόπαλο 2-2, ενώ η Γιουβέντους επικράτησε με 1-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης.
Η έκπληξη της αγωνιστικής ήρθε στην Αγγλία όπου η Σαχτάρ Ντόνετσκ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας με αντίπαλο την δυνατή Μάντσεστερ Σίτι.