Ανούσιος ο ΟΦΗ και ισοπαλία στο Γεντί Κουλέ

Επιμέλεια: Μάνος Νικηφοράκης

Χωρίς νίκη στα τελευταία 11 παιχνίδια παρέμεινε ο ΟΦΗ, καθώς ήρθε ισόπαλος με 1-1 με τον Παναιτωλικό στο Θεόδωρος Βαρδινογιάννης για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι Κρητικοί καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης είχαν πολλά προβλήματα στην δημιουργία, αλλά και στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στον αντίποδα η ομάδα του Παναιτωλικού έκλεισε τους χώρους και παρουσίασε ένα πολύ θετικό πρόσημο σε σχέση με την περσινή σεζόν.

Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε στο Γεντί Κουλέ, πριν την έναρξη της αναμέτρησης, προς τιμή του Νίκου Γιαλαμά.

Ο παλαίμαχος τερματοφύλακας έφυγε από την ζωή της περασμένη Τετάρτη από ανακοπή καρδιάς σε ηλικία 49 ετών.

Ο ΟΦΗ μόλις στο 4΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Φιγκεϊρέδο να εκμεταλευέται το λάθος του Tσιγγάρα, βρέθηκε τετ α τετ με τον Κνετ πλάσαρε, με τον Αυστριακό πορτιέρο να αποσοβεί το γκολ.

Ο Παναιτωλικός ισοφάρισε τις ευκαιρίες στο 13΄, με την κεφαλιά του Ματσόλα μετά από σέντρα του Τζανακάκη να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Βάντερμαν.

Στα πρώτα 30 λεπτά ο Παναιτωλικός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, μπλοκάροντας την ανάπτυξη των Κρητικών.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου δυσκολευόταν να δημιουργήσει ευκαιρία με εξαίρεση στο 21΄, με το σουτ του Ναμπί να το αποκρούει ο Κνετ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι εις βάρος του ΟΦΗ σε χέρι του Βούρου.

Ο Μάζουρεκ ανέλαβε την εκτέλεση ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του Αγρινίου.

Στην αρχή της επανάληψης ο ΟΦΗ δεν μπορούσε να απειλήσει μέχρι το 60΄, όταν ο Βαζ και Φιγκεϊρέδρο συνεργάστηκαν άψογα με τελικό αποδέκτη το Νέιρα, ο οποίος μέσα από την μεγάλη περιοχή έκανε το 1-1.

Ο Βαζ «έκοψε» μέσα στην περιοχή, ο Φιγκερέιδο άφησε έξυπνα για τον επερχόμενο Νέιρα που με ωραίο συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΟΦΗ στην συνέχεια ανέβασε την γραμμές θέλοντας να πετύχει το γκολ της νίκης όμως δεν είχε συνέχεια στο επιθετικό του παιχνίδι.

Στο 77΄ ο Βαζ αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με αναγκαστική αλλαγή δείνοντας να έχει πρόβλημα στο δεξί του πόδι, στην θέση του μπήκε ο νεαρός Γρίβας.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου δεν μπόρεσε να παρουσιάσει καλύτερο πρόσωπο στην συνέχεια με αποτέλεσμα να έρθει η ισοπαλία, απέναντι σε έναν πολύ καλό Παναιτωλικό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Κοροβέσης, Βούρος (74’ Ουές), Γιαννούλης, Στάικος, Ναμπί (53’ Μεγιάδο), Σακόρ (53’ Νέιρα), Βαζ (78’ Γρίβας), Φιγκεϊρέδο (74’ Γκαργκαλατζίδης), Σαρδινέρο.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Κωνσταντόπουλος, Καρασαλίδης, Λιάβας, Τζανακάκης (73’ Ντουάρτε), Βάντερσον, Τσιγγάρας (86’ Ταχάρ), Ντάλσιο, Μάζουρεκ (86’ Μεντόζα), Ματσόλα (81’ Βέργος), Ντίας.

Πηγή: kritipress.gr