Ταπείνωση για τη Ρεάλ μέσα στο Μπερναμπέου

Εκτός συνέχειας του Champions League έμεινε η πολυνίκης του θεσμού, Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία υπέστη ήττα-σοκ μέσα στο Σαντιάγο Μπερναμπέου από τον Άγιαξ με 1-4 και απέτυχε να υπερασπιστεί τη νίκη της με 2-1 στην Ολλανδία, χάνοντας την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Όλα πήγαν στραβά για τη «Βασίλισσα», που στο 4ο λεπτό είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Βαράν, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Άγιαξ προηγήθηκε με πλασέ του Ζίγιεχ, ενώ στο 18’, μετά από απίθανη ενέργεια του Τάντιτς, ο Νέρες έκανε το 2-0 και έδωσε σκορ πρόκρισης στον «Αίαντα».

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1539094805172-0’); });

Στο 62’ ήρθε και το τρίτο γκολ για τους Ολλανδούς με εκπληκτικό σουτ του Τάντιτς, με τη Ρεάλ να μειώνει σε 1-3 στο 70’ με τον Ασένσιο, αλλά τον Σένε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 72’ να γράφει το τελικό 1-4, που είναι η βαρύτερη εντός έδρας ήττα στην ευρωπαϊκή ιστορία της Ρεάλ. Μάλιστα, οι «μερένγκες» τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Νάτσο με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις.

Στο άλλο παιχνίδι για τη φάση των 16 της διοργάνωσης, η Τότεναμ σφράγισε την πρόκριση νικώντας και στο Ντόρτμουντ με 1-0, με γκολ του Χάρι Κέιν στο 48’, μετά το επιβλητικό 3-0 του πρώτου αγώνα.