Πέρασε «αέρας» από τη Νέα Σμύρνη ο Παναθηναϊκός

Μετά τη μεγάλη νίκη στο ΣΕΦ και το πρώτο «διπλό» στην EuroLeague, ο Παναθηναϊκός έψαχνε μια… χαλαρή προπόνηση στην αναμέτρηση με τον Πανιώνιο για την 5η αγωνιστική της Basket League, πολλώ δε μάλλον από το γεγονός ότι ακολουθεί και η δεύτερη «διαβολοβδομάδα» με την διπλή αγωνιστική στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Δύο 24ωρα πριν από την αναμέτρηση με την Χίμκι, οι «πράσινοι» είχαν εύκολο έργο στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, στο οποίο βρέθηκαν για πρώτη φορά φέτος οι φίλοι του Πανιωνίου. Το τελικό 89-66 για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ αποτυπώνει στο έπακρον τα όσα συνέβησαν στο κλειστό της οδού Αρτάκης, με τον Παναθηναϊκός να διατηρεί το αήττητο 5/5 και τους «κυανέρυθρους» να ψάχνουν ακόμα το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μάρκους Ντένμον, ο οποίος αποτέλεσε την σταθερή αξία του Παναθηναϊκού από την περιφέρεια και έδειξε να… παίρνει μπροστά εν όψει και της δύσκολης συνέχειας. Ο Αμερικανός «πυροβολούσε» από… παντού με αποτέλεσμα να τελειώσει το ματς με 21 πόντους και 4/7 τρίποντα.

Φυσικά το ματς δεν χρίζει ιδιαίτερης κριτικής αφού είχε κριθεί από το πρώτο δεκάλεπτο με το +18 του Παναθηναϊκού, ενώ η διαφορά έφτασε και τους 25 πόντους (81-56) στα μέσα της τελευταίας περιόδου. Κι όλα αυτά δίχως να πατήσει το πόδι στο γκάζι και να παίζει στο ρελαντί απέναντι σε έναν Πανιώνιο ο οποίος ήταν κατά διαστήματα αρκετά ανταγωνιστικός και έδειξε ότι αν και εφόσον κάνει τις νίκες που πρέπει έχει όλα τα φόντα για να πετύχει τον στόχο του. Μακ Νίλι και Γούντσον έδειξαν καλά στοιχεία από τους «κυανέρυθρους».

Στο ξεκίνημα του αγώνα το δίδυμο Μάρκους Ντένμον και Ζακ Όγκουστ είχε πάρει… φωτιά με τον Αμερικανό γκαρντ να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα του Πανιωνίου σημειώνοντας 13 πόντους στην πρώτη περίοδο και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές) και τον Ελληνοαμερικανό σέντερ να προσθέτει άλλους επτά πόντους με 3/3 δίποντα! Αμφότεροι είχαν πετύχει τους 20 από τους 32 πόντους του Παναθηναϊκού με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει τους 18 πόντους (32-14) από πολύ νωρίς.

Τα ποσοστά ευστοχίας ήταν αδιάψευστος μάρτυρας για τα όσα συνέβαιναν στο κλειστό της Νέας Σμύρνης αφού οι «πράσινοι» είχαν 12/17 εντός παιδιάς, εκ των οποίων 8/9 δίποντα και 4/8 τρίποντα! Λογικό και επόμενο η διαφορά να πάρει τεράστιες διαστάσεις, πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που οι «κυανέρυθροι» είχαν μόλις 4/11 σουτ σε αυτό το διάστημα.

Αντίθετα το σκηνικό άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, με τον Πανιώνιο να δυναμώνει στην άμυνα, να ανεβάζει στροφές στην επίθεση και βελτιώνοντας τα ποσοστά του να παρουσιαστεί πιο ανταγωνιστικός. Αντίθετα, ο Πασκουάλ ανακάτεψε (όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε) αρκετά την τράπουλα έχοντας χρησιμοποιήσει 11 παίκτες (ο μοναδικός που δεν έπαιξε ήταν ο Καλαϊτζάκης) με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός και να χαλαρώσουν οι παίκτες του στην άμυνα. Άλλωστε αυτό φάνηκε αφού ο Πανιώνιος σημείωσε 26 πόντους σε αυτό το διάστημα, σχεδόν τους διπλάσιους σε σχεση με την πρώτη περίοδο με αποτέλεσμα να ρίξει την διαφορά στους 12 πόντους (40-52).

Τα δεκάλεπτα: 14-32, 40-52, 52-74, 66-89

Πηγή: gazzetta.gr