Πανηγυρική πρόκριση του ΠΑΟΚ στους «4», 1-0 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

Ο δικέφαλος του βορρά πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου με συνολικό σκορ 3-0.

Το σκορ του πρώτου αγώνα στην Τούμπα (2-0) έδινε σαφές προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, πράγμα που σημαίνει ότι ο Παναθηναϊκός θα έπρεπε να ήταν αλάνθαστος αν ήθελε να έχει ελπίδες πρόκρισης. Θα έπρεπε δηλαδή, για παράδειγμα, η μεγάλη ευκαιρία του Χατζηθεοδωρίδη στο 9′ να γίνει γκολ αλλά δεν έγινε.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1539094805172-0’); });

Δύο λεπτά μετά, όμως, έγινε… κανονικά και με το νόμο το 0-1 από τον Σφιντέρσκι, μετά την ωραία προσπάθεια του Πέλκα, για να λάβει ουσιαστικά τέλος η υπόθεση πρόκριση. Οι πράσινοι έπρεπε να βάλουν τέσσερα γκολ πλέον για να αλλάξουν τα δεδομένα και αυτό ήταν εξαιρετικά δύσκολο ως αδύνατο.

Ο ΠΑΟΚ, άλλωστε, πατούσε καλύτερα, ήλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού και στο 33′ θα μπορούσε να φτάσει και σε δεύτερο γκολ αν ο Μπίσεσβαρ έκανε καλύτερο τελείωμα ή αν έβλεπε τον Σφιντέρσκι και του έδινε την πάσα για να εκτελέσει.

Το δεύτερο ημίχρονο, όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας, ήταν ουσιαστικά τυπική διαδικασία, αφού τα πάντα είχαν κριθεί σε ό,τι αφορά την πρόκριση. Υπήρχε, βέβαια, και το γόητρο και γι’ αυτό ο Παναθηναϊκός προσπάθησε για το καλύτερο, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη δεν ήταν τόσο καλή όσο στα προηγούμενα παιχνίδια της, ο Περέα στο 71′ δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά μετά το γύρισμα του Γιόχανσον και ο ΠΑΟΚ, μάλλον εύκολα, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά με δεύτερη νίκη.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδης, Δώνης, Κουρμπέλης, Ζαχίντ (70′ Μπουζούκης), Νατζ (46′ Αγιούμπ), Μακέντα, Χατζηγιοβάνης (58′ Περέα).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα (86′ , Ίνγκασον, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Λημνιός, Πέλκας (63′ Λάμπρου), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι (72′ Άκπομ).