Παναθηναϊκός – ΑΕΛ 1-2

Η ΑΕΛ… χτύπησε νωρίς και το κράτησε ως το φινάλε! Ο Παναθηναϊκός ξύπνησε αργά και έτσι οι Θεσσαλοί έφυγαν από το Ολυμπιακό Στάδιο με ένα μεγάλο διπλό (1-2). Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι στην επανάληψη αλλά δεν είχαν λύσεις. Μιλοσάβλιεβιτς, Ουάρντα και Ζαχίντ τα γκολ.

Ο Γιώργος Δώνης είχε να διαχειριστεί τις απουσίες των δύο βασικών ακραιών του μπακ. Τόσο ο Ινσούα όσο και ο Γιόχανσον δηλώθηκαν να εκτίσουν τιμωρία καρτών, με τον Έλληνα τεχνικό να ρίχνει στην μάχη τον Ηλία Χατζηθεοδωρίδη στα αριστερά και τον Κώστα Αποστολάκη στα δεξιά.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1539094805172-0’); });

Ο Διούδης ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια. Χατζηθεοδωρίδης, Αποστολάκης οι ακραίοι αμυντικοί, Σένκεφελντ και Πούγγουρας στο κέντρο της άμυνας. Δώνης και Κουρμπέλης οι κεντρικοί μέσοι. Χατζηγιοβάνης και Μπουζούκης στα ᾽᾽φτερά᾽᾽, ο Ζαχίντ σε ελεύθερο ρόλο και στην κορυφή της επίθεσης του 4-2-3-1 ο Καμπετσής.

Από την πλευρἀ του ο Μιχάλης Γρηγορίου, προτίμησε να κατεβάσει την ομάδα του με 5-3-2. Ο Κρίστινσον υπερασπίστηκε την εστία της ΑΕΛ. Μιχαήλ, Μπράλιτς και Μόρας η τριπλέτα στο κέντρο των μετόπισθεν. Δεξί μπακ χαφ ο Μπέρτος, αριστερό ο Στάνκοβιτς. Κάτσε, Μιλοσάβλεβιτς, Σετσέροβιτς στον άξονα του κέντρου, Ουάρντα και Ντάουντα στην επίθεση.

Γκολάρα από τα αποδυτήρια!

Ιδανικότερο ξεκίνημα σήμερα στο ΟΑΚΑ δεν θα μπορούσε να φανταστεί η ΑΕΛ. Ένα σενάριο που σίγουρα θα… αγόραζε πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο Μιχάλης Γρηγορίου. Οι φιλοξενούμενοι πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό πήραν προβάδισμα στο σκορ! Από ένα παιδικό λάθος του Διούδη με τα πόδια, οι ᾽᾽βυσσινί᾽᾽ πήραν κατοχή έξω από την περιοχή, ο Ουάρντα βρήκε τον Μιλοσάβλιεβιτς και εκείνος αφού πρώτα στόπαρε με το στήθος, στην συνέχεια με τρομερό αριστερό βολέ έστειλε την μπάλα στο πλεκτό!

Ο Παναθηναϊκός στην συνέχεια της αναμέτρησης πήρε την κατοχή της μπάλας αλλά αναλώθηκε σε ανούσια κυκλοφορία, η οποία με εξαίρεση την φάση του 24᾽ όπου ο Μόρας έβγαλε πάνω κοντά στην γραμμή το σουτ του Καμπετσή και το σουτ του Ζαχίντ στο 41᾽που πέρασε άουτ , δεν μεταφράστηκε σε παραγωγή φάσεων.

Η ομάδα του Δώνη έφτανε σωστά έξω από την περιοχή αλλά για ακόμη ένα παιχνίδι μέσα στο 2019, δεν είχε τρόπο να απειλήσει με συχνότητα την αντίπαλη εστία. Ακόμη και το ακυρωθέν γκολ στο 35᾽από τον Καμπετσή προήλθε από στημένη φάση.

Η ΑΕΛ παίζοντας πίσω από την μπάλα και περιμένοντας τον Παναθηναϊκό έξω από την περιοχή της, δεν είχε κανένα πρόβλημα να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Τρελός ρυθμός, πράσινη πολιορκία καi νικήτρια η ΑΕΛ!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναίκός μπήκε αποφασισμένος, με μεγαλύτερη ενέργεια και οξυδέρκεια στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και την δημιουργία. Το σύνολο του Δώνη έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και είχε ευκαιρίες για την ισοφάριση. Στο 46´ο Κρίνστινσον απόκρουσε το σουτ το Μπουζούκη, στο 53´και πάλι ο Σουηδός πορτιέρο έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ζαχίντ ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Φατιόν με τρομερό τάκλιν διώχνει το σουτ του Νορβηγού στο ύψος του πέναλτι!

Το γκολ έδειχνε να είναι θέμα χρόνου. Και ήταν. Όχι για τον Παναθηναϊκό αλλά για την ΑΕΛ! Οι φιλοξενούμενοι στο 57᾽μετά από ατομική ενέργεια του Ουάρντα που άφησε πίσω τον Χατζηθεοδωρίδη και ντρίμπλαρε υπέροχα τον Αποστολάκη, εκτέλεσε τον Διούδη και έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στην ομάδα του.

Από εκείνο το σημείο μέχρι και το φινάλε, ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός, έκλεισε τον αντίπαλο στην περιοχή του αλλά δεν έφτανε!

Η γκολάρα του Ζαχίντ με σουτ έξω από την περιοχή στο 62᾽μείωσε το σκορ, στην συνέχεια ο Νορβηγός είχε μεγάλη ευκαιρία στο 69᾽που πέρασε άουτ, στο 71᾽ ο Κρίστινσον είχε τρομερή επέμβαση σε προβολή του Μακέντα!

Ο Παναθηναϊκός πίεσε μέχρι το φινάλε, όμως, η η ΑΕΛ έβρισκε τις λύσεις. Στο 96᾽ ο Χατζηγιοβάνης σπατάλησε με εναέριο σουτ την προτελευταία μεγάλη στιγμή του τριφυλλιού στο ματς ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Διούδης παραλίγο να γράψει… ιστορία αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής!

πηγή: gazzetta.gr