Ολυμπιακός-Βικτόρια Πλζεν: «Ερυθρόλευκο» πάρτι πρόκρισης στο Καραϊσκάκη

Ο Ολυμπιακός έπαιζε στη ρεβάνς του β’ προκριματικού γύρου του Champions League έχοντας ως μόνο στόχο τη νίκη κόντρα στη Βικτόρια Πλζεν, έπειτα από το 0-0 στην Τσεχία, ώστε να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση, όπου γνώριζε ήδη πως αντίπαλός του θα είναι η Μπασακσεχίρ. Η ελληνική ομάδα τα κατάφερε και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, έχοντας ένα ονειρικό δεύτερο μέρος, στο οποίο πέτυχε και τα τέσσερα τέρματά της, για το τελικό 4-0. Σκόρερ χρίστηκαν οι Γκιγιέρμε (51′), Γκερέρο (69′), Μπράμπετς (73′, αυτογκόλ) και Σεμέδο (82′).

Αυτό σημαίνει ότι οι Πειραιώτες εξασφάλισαν την ευρωπαϊκή τους παρουσία τουλάχιστον μέχρι τα τέλη Δεκεμβρίου, καθώς μετά και από το αποψινό αποτέλεσμα στη χειρότερη για εκείνους περίπτωση θα παίξουν στους ομίλους του Europa League. Ωστόσο, με τέτοιες εμφανίσεις δεν έχουν παρά μόνο να σκέφτονται ότι μπορούν και πρέπει να συνεχίσουν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, με τον στόχο να είναι ξεκάθαρα η επιστροφή στους ομίλους.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1539094805172-0’); });

Έτσι ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε χωρίς κάποια έκπληξη στον αγωνιστικό χώρο του Καραϊσκάκη, με τον Σα κάτω από τα δοκάρια, ενώ την άμυνα συνέθεταν οι Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά και Τσιμίκας από τα δεξιά προς τα αριστερά. Ο Μπουχαλάκης και ο Γκιγιέρμε ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, ενώ οι Ποντένσε, Βαλμπουενά και Μασούρας αποτέλεσαν την τριάδα πίσω από τον σέντερ φορ Γκερέρο. Ουσιαστικά, ο Πέδρο Μαρτίνς δεν επιφύλασσε κάποια έκπληξη, έχοντας κατά 10/11 τους ίδιους βασικούς με το ματς στην Τσεχία.

Ο Πάβελ Βρμπα από την πλευρά του επέλεξε τους Χρούσκα, Χλούσεκ, Καγιάμπα, Κόπιτς, Ρέζνικ, Κρμέντσικ, Χροσόφσκι, Μπράμπετς, Κάλβατς, Μίχαλικ και Πέρνιτσα, σε ένα σύστημα 4-2-3-1 και από πλευράς Βικτόρια Πλζεν.

Δυνατό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό, χωρίς γκολ το πρώτο μέρος

Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλαν τον ρυθμό τους, με στόχο το γρήγορο γκολ. Ωστόσο, αυτό δεν ήρθε στα πρώτα πολύ καλα 15 λεπτά τους. Στο 2′ χάθηκε και η καλύτερη ευκαιρία τους σε αυτό το διάστημα, με την μπάλα να κοντράρει στον Γκιγίέρμε και να βρίσκει στο δοκάρι. Στο 7′ ήρθε και η δεύτερη πολύ καλή στιγμή για τους Πειραιώτες, με τον Γκερέρο να πιάνει την κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ποντένσε, αλλά ο Χρούσκα έδιωξε σε δύο χρόνους.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και στο 24′ ο Χροσόφσκι έγινε απειλητικός, μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας, όμως η κόντρα στον Γκιγιέρμε έφερε απλώς ένα κόρνερ. Στο 27′ ήρθαν δύο σουτ από πλευράς Ολυμπιακού, αλλά και τα δύο κόντραραν, με το δεύτερο να δίνει κόρνερ, το οποίο πέρασε χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

Οι Πειραιώτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν πολλές ακόμη φάσεις για γκολ, με εξαίρεση το σουτ του ποντένσε στο 42′ από αριστερά, το οποίο έφυγε άουτ, αλλά και την προσπάθεια του Μασούρα στο 45′, που έβγαλε με δυσκολία ο Χρούτσκα.

Ξεκίνημα με γκολ για τους «ερυθρόλευκους»

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στην επανάληψη, καθώς από το πρώτο μέρος κατάλαβε ότι η Πλζεν θα είναι σε παθητικό ρόλο. Στο 50′ ο Μασούρας σούταρε με δύναμη από πλάγια θέση, αλλά ο Χρούτσκα έβγαλε σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του Βαλμπουενά ο Γκιγιέρμε έπιασε την εξαιρεική κεφαλιά, για να ανοίξει στο 51′ το σκορ και να διαλύσει κάθε προοπτική παράτασης. Το σημαντικοτερ, όμως, έδωσε το τέρμα που άξιζε στην ομάδα του Μαρτίνς, με το Καραϊσκάκη να «φλέγεται».

Στο 53′ ήρθε και η πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, την οποία είδε ο Μπράμπετς για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Βαλμπουενά. Στο 56′ είδε την κίτρινη και ο Τσιμίκας, για φάουλ σε αντίαπλό του. Το παιχνίδι είχε «ανάψει» και στο 62′ η σέντρα-σου του Κόβαρικ δεν βρήκε στόχο, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γκερέρο προσπάθησε να απειλήσει με προβολή, έπειτα από μπαλιά του Τσιμίκα, αλλά ο γκολκίπερ των Τσέχων μάζεψε σε δύο χρόνους. Στο 64′ το σουτ του Μασούρα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι των Τσέχων, σε μια φάση που το 2-0 ήταν πολύ κοντά.

Μέσα σε λίγα λεπτά «κλείδωσε» η πρόκριση

Στο 66′ ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε και την πρώτη του αλλαγή στο παιχνιδι, η οποία ήταν ίδια με την αντίστοιχη κίνησή του στο ματς της Τσεχίας. Με το 1-0 «κάβα», ο Πορτογάλος θέλησε να ενισχύσει τη μεσαία γραμμή της ομάδας του, με τον Καμαρά να περνά στο ματς αντί του Βαλμπουενά.

Στο 69 βρήκε δίχτυα και ο Γκερέρο, ο οποίος μπήκε από αριστερά στην περιοχή της Πλζεν στο και αφού… χόρεψε τον Πέρνιτσα, σούταρε με το δεξί, για να νικήσει τον Χρούτσκα και να κάνει το 2-0, μετά από μια κούρσα περίπου 45 μέτρων. Στο 73′ η πρόκριση κρίθηκε οριστικά, όταν η ελληνική ομάδα κέρδισε κόρνερ, ο Μασούρας εκτέλεσε, ο Γκιγέρμε πήρε και σε αυτήν τη φάση την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον Μπράμπετς, που κατά λάθος έκανε το 3-0.

Στο 80′ ο Ελ Αραμπί πήρε τη θέση του Γκερέρο, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σεμέδο βρέθηκε εντός περιοχής των Τσέχων, σε ακόμη ένα κόρνερ και με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για να παίξει από τα μεγάφωνα στο Καραϊσκάκη το «Περαία μου, Περαία μου, με τον Σαρωνικό σου…».