ΟΦΗ: Χωρίς αντίδραση αποκλείστηκε από τον ΠΑΟΚ

Tην ήττα με σκορ 4-1 γνώρισε ο ΟΦΗ από τον ΠΑΟΚ στη ρεβάνς της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, που έγινε στο γήπεδο της Τούμπας και σε συνδυασμό με το 0-3 του πρώτου αγώνα αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο ΟΦΗ, ο οποίος παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο ματς στο 7’, με τον Μάνο να σουτάρει και τη μπάλα να περνά άουτ.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 12’ με ατομική προσπάθεια του Λάμπρου, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Πέλκας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

Στο 27’ η ομάδα μας μείωσε σε 2-1, με τον Μάνο να «στρώνει» στον Κοροβέση, που σούταρε από το ύψος της περιοχής. H μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Πασχαλάκη.

Λίγα λεπτά πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να πετύχουν κι άλλο γκολ, με τον Akpom να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Whalley, και τον τερματοφύλακα της ομάδας μας να αποκρούει το πλασέ του επιθετικού του ΠΑΟΚ.

Στο 55’ ο Πέλκας με πλασέ από την μικρή περιοχή νίκησε εκ νέου τον Whalley για το 3-1, ενώ στο 62’ ο μεσοεπιθετικός του Δικέφαλου, με σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της εστίας της ομάδας μας.

Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 80ο λεπτό ο Swiderski με πλασέ από το ύψος της περιοχής, ενώ στο 87’ ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να σκοράρει με τον Vaz να αστοχεί σε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα (74’ Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Μαουρίσιο (59’ Εσίτι), Αουγκούστο, Λάμπρου, Στοχ (78’ Σφιντέρσκι), Πέλκας, Ακπόμ.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Whalley, Κοροβέσης (46’ Braun), Γαιννούλης, Νάστος, Μαρινάκης, Μπολάκης, Στάικος (60’ Mellado), Σουρνάκης, Νοικοκυράκης, Μάνος, Souza (83’ Vaz).

Πηγή: kritipress.gr