«Καθάρισε» από… ημίχρονο την Κύπρο η Νορβηγία, ασίστ ο Ελαμπντελαουί

Η Νορβηγία κέρδισε 2-0 την Κύπρο στο τρίτο γκρουπ του Nations League, χάρη σε δύο γκολ του Γιόχανσεν, με τον Ελαμπντελαουί να… σερβίρει το πρώτο! «Διπλό» της Βουλγαρίας μέσα στη Σλοβενίας, με 2-1

Με δύο γκολ του Στέφαν Γιόχανσεν, η Νορβηγία κέρδισε με 2-0 την Κύπρο, στο «Ούλεβαλ» στο εναρκτήριο ματς του τρίτου ομίλου για την τρίτη κατηγορία στο Πρωτάθλημα Εθνών, με τον Ομάρ Ελαμπντελαουί να είναι βασικός, να παίζει σε όλο το ματς και να δίνει μια ασίστ!

Συγκεκριμένα, ο 27χρονος επιθετικός τη Φούλαμ πήρε την κάθετη μπαλιά από δεξιά από τον αμυντικό του Ολυμπιακού, έφυγε στην «πλάτη» της κυπριακής άμυνας και συγκεκριμένα του Λαϊφη και με πλασέ νίκησε τον Πάρντο, κάνοντας το 1-0, στο 20’.

Ενώ στο 42ο λεπτό, με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο ίδιος παίκτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορού ν’ αντιδράσει τερματοφύλακα της Κύπρου, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 από το… ημίχρονο και δίνοντας το «τρίποντο» στην χώρα του!

Το πήρε… πάνω του ο Κράεφ

«Διπλό» ήρθε το άλλο παιχνίδι του τρίτου ομίλου, καθώς η Βουλγαρία κέρδισε με 2-1, στο «Στόζιτσε Στάντιουμ» της Λιουμπλιάνας την Σλοβενία.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με γκολ… από τα αποδυτήρια, αφού μόλις στο 3’ ο Κράεφ με δυνατό σουτ έκανε το 0-1, για να έρθει η ισοφάριση από πλευράς γηπεδούχων με τον Ζατς να κάνει το 1-1 στο 40ο λεπτό.

Ωστόσο, η Βουλγαρία είχε εκ νέου απάντηση και με τον Κράεφ στο 59’ πήρε ξανά το προβάδισμα, το οποίο μάλιστα δεν απώλεσε… ποτέ έκτοτε, για να πάρει έτσι τους τρεις πρώτους της βαθμούς στη νεοσύστατη διοργάνωση.

Πηγή: sport-fm.gr

Πηγή: kritipress.gr