Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός, σκόρπισε τον Απόλλωνα

Ένας υπέροχος Παναθηναϊκός νίκησε με 5-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης και χόρτασε ποδόσφαιρο τον κόσμο του. Δύο γκολ ο σημείωσε Μακέντα, «όργια» έκανε ο Χατζηγιοβάνης, εξαιρετικός και σκόρερ ήταν ο Ινσούα. Σεφτέ στη Super League έκανε ο Σικαμπάλα.

Έτσι ξεκίνησαν οι δύο ομάδες
Με διάταξη 4-4-2 σε ρόμβο και βασικούς τους Δώνη και Οικονόμου παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Γιώργος Δώνης. Ο Κότσαρης ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια. Αριστερό μπακ ο Ινσούα, δεξί ο Γιόχανσον και ο Κολοβέτσιος με τον Οικονόμου δίδυμο στα στόπερ. Κουρμπέλης σε ρόλου αμυντικού μέσου, Κάτσε, Δώνης μπροστά του. Επιτελικός ο Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης και Μακέντα στην κορυφή. Στο δεύτερο μέρος η διάταξη άλλαξε σε 4-3-3, με τον Δώνη να παίζει σχεδόν πίσω από τον Μακέντα, και τους Χατζηγιοβάνη, Μπουζούκη στα άκρα.

Στον αντίποδα για τον Απόλλωνα, ο Γιάννης Ματζουράκης επέλεξε τον Χουάντερσον στην εστία, δεξιά στην άμυνα ο Ορουέλα, Τζανετόπουλος και Κύργιας στο κέντρο των μετόπισθεν και αριστερά ο Ναδάλες. Κονέ, Γκίμο και Πέδρο στην μεσαία γραμμή. Μπετινέλι, Σικαμπάλα στις πτέρυγες και μπροστά ο Ελ Χέλβε.

Μακέντα on fire, εξαιρετικός Χατζηγιοβάνης
Από το πρώτο λεπτό ο Παναθηναϊκός μπήκε στο γήπεδο για να «καθαρίσει» όσο πιο γρήγορα το ματς και να μην αφήσει κανένα περιθώριο στον Απόλλωνα, ούτε να σκεφτεί ότι θα φύγει με κάτι θετικό από το ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Δώνη πίεσε αρκετά στο πρώτο δεκάλεπτο, είχε τρεις καλές στιγμές και τελικά στο 15᾽ πήρε αυτό που άξιζε βάσει της εικόνας της πάνω στο χορτάρι.

Ο καταπληκτικός Χατζηγιοβάνης που ανταποκρίθηκε πλήρως στον ρόλο του δίπλα στον Μακέντα, «χόρεψε» τον Κύργια από αριστερά και έστειλε την μπάλα συστημένη στο κεφάλι του Ιταλού. Η μπάλα στο πλεκτό και 1-0. Οι γηπεδούχοι που είχαν συντριπτική κατοχή της μπάλας (72-28 στο ημίχρονο), έψαξαν και δεύτερο γκολ με τις ατομικές ενέργειες του Χατζηγιοβάνη και το 2-0 ήρθε έπειτα από εξαιρετική ομαδική συνεργασία στον άξονα στο 41᾽. Ο Μπουζούκης πάσαρε στον Κάτσε, ο Αλβανός είδε το σπάσιμο του τεχνητού οφ-σάιντ από τον Μακέντα και του σέρβιρε στο πιάτο το γκολ. Αμαρκάριστος και με όλο τον χρόνο να φέρει την μπάλα μπροστά και να εκτελέσει, ο «Κίκο» νίκησε εύκολα τον Χουάντερσον και… κλείδωσε το ματς.

Έκρυψαν την μπάλα στην επανάληψη

Τι και αν είχε το… μαξιλαράκι του 2-0 και απέναντι τον πιο αδύναμο αντίπαλο που θα μπορούσε να συναντήσει στο πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός δεν κατέβασε ρυθμό στις μηχανές, μπήκε το ίδιο ορεξάτος στο δεύτερο μέρος και χόρτασε ποδόσφαιρο τον κόσμο που βρέθηκε στις κερκίδες του ΟΑΚΑ. Στο 58᾽, μετά από ωραία συνεργασία Μπουζούκη και Χατζηγιοβάνη, ο Κουρμπέλης έγραψε το 3-0, με δεύτερη προσπάθεια από το ύψος της μικρής περιοχής ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πιο όμορφο φετινό τους τέρμα, καθώς… έκρυψαν την μπάλα.

Τακουνάκι Χατζηγιοβάνη, σπάσιμο της μπάλας του Ινσούα στον Μακέντα από αριστερά, κίνηση του Αργεντινού προς την περιοχή και πάσα με την μία από τον Ιταλό. Ο Ινσούα πέρασε σαν σταματημένο τον αντίπαλο του με ένα κοντρόλ και με το αριστερό… σκότωσε τον Χουάντερσον για το 4-0.

Το σκορ έδωσε την ευκαιρία στον Δώνη να δώσει ανάσες σε Κουρμπέλη και Ινσούα (Στάϊκος και Χατζηθεοδωρίδης στην θέση τους) ενώ το μόνο που κατάφερε ο Απόλλωνας ήταν να μειώσει με τον Σικαμπάλα στο 67᾽. Οι «πράσινοι» έριξαν στροφές, αλλά δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη! Στις καθυστερήσεις ο Εμανουηλίδης, που είχε μπει ως αλλαγή, βρήκε τον Γιόχανσον και εκείνος με ωραίο σουτ έγραψε το τελικό 5-1.

Παναθηναϊκός: Κότσαρης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Ινσούα (66’ Χατζηθεοδωρίδης), Κάτσε, Κουρμπέλης (61’ Στάικος), Δώνης, Μπουζούκης, Μακέντα, Χατζηγιοβάνης (77’ Εμμανουηλίδης).

Απόλλων Σμύρνης: Χουάντερσον, Οριουέλα, Κύργιας, Τζανετόπουλος (70’ Ντούρσο), Ναδάλες, Ζοαο Πεδρο (63’ Ακόστα), Γκίνο, Κονέ, Σικαμπάλα, Ελ Χέλβε, Μπετινέλι (46’ Τριάδης).

Πηγή: gazzetta.gr