Ηρόδοτος: Ηττήθηκε αλλά παραμένει τρίτος

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τον Ηρόδοτο στο Πρωτάθλημα, καθώς ηττήθηκε με 1-0 από την A.E.E.K ΣΥΝ.ΚΑ, που τον είχε κερδίσει και στο Παγκρήτιο (1-2) στον πρώτο γύρο, στο Γήπεδο των Μουρνιών στα Χανιά στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Γ Εθνικής (8ος Ομιλος).

Ο Ηρόδοτος παραμένει στην 3η θέση με 24 βαθμούς (34 έχει η Επισκοπή και 28 ο Γιούχτας).

Στο πρώτο Ημίχρονο ο Ηρόδοτος "απείλησε" στο 7΄με σουτ του Τσακάνι. Η Χανιώτικη ομάδα "απάντησε" με σουτ του Νικόλτση στο 15΄.

Η πιο σημαντική φάση ήρθε στο 17΄όταν σουτ του Μποτωνάκη βρήκε το δοκάρι του Μήτρου.

Στο δεύτερο Ημίχρονο, οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 55΄κεφαλιά του Νικόλτση, που απόκρουσε ο τερματοφύλακας του Ηροδότου.

Το γκολ της νίκης για την Α.Ε.Ε.Κ ΣΥΝ.ΚΑ ήρθε στο 60΄με σουτ του Περδικάκη.

Στην συνέχεια, ο Ηρόδοτος έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Σεραφειμίδη στο 85΄ που απόκρουσε ο Κασαπίδης. Σουτ του Σεραφειμίδη στο 86΄πέρασε άουτ και στο 87΄σουτ του Βεστάκη είχε την ίδια κατάληξη.

Την επόμενη αγωνιστική (17η), ο Ηρόδοτος υποδέχεται τον ΠΟΑ την Κυριακή (19/1, 15.00), στο Γήπεδο της Ν. Αλικαρνασσού, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου του Πρωταθλήματος.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τζάμος (Καστοριάς) και Βοηθοί του οι Δασκαλομαρκάκης – Βαρβαντάκης (Ρεθύμνου).

Συνθέσεις:

A.E.E.K ΣΥΝ.ΚΑ: Κασαπίδης, Βαρδάκης (37΄Περδικάκης), Γεωργούλης, Λάμσε, Παληγεώργος, Μποτωνάκης, Μαθιουδάκης (78΄Ιμέρι) , Μαζιώτης (80΄Τσίτας), Κόλα, Βεστάκης, (89΄Λαμπάκης) Νικόλτσης

Hρόδοτος: Μήτρου, Καργιωτάκης, Αννιτσάκης, Κανδηλάκης, Κοντογιάννης, Παναγιωτάκης (65΄Σεραφειμίδης), Τσακάνι, Κασαπάκης (84΄Μιρτέλι), Βακράκος, Ντέτσικας (75′ Μουντράκης), Κουσίδης

Πηγή: kritipress.gr