Η Ατλέτικο κατέκτησε το Super Cup, 4-2 τη Ρεάλ!

Η  Ατλέτικο παρουσιάστηκε καλύτερη  στον τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ και κέρδισε 4-2 τη συντοπίτισσα Ρεάλ στο Ταλίν της Εσθονίας.

Η Ατλέτικο πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, πριν ακόμη συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα. Μόλις στο 49ο δευτερόλεπτο και μετά από υπέροχη ατομική προσπάθεια, ο Ντιέγκο Κόστα με σουτ άνοιξε το σκορ, σημειώνοντας έτσι το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία του συγκεκριμένου θεσμού. Η συνέχεια ωστόσο ανήκε ολοκληρωτικά στην Ρεάλ, που ήταν καλύτερη, δημιούργησε ευκαιρίες και πέτυχε την ανατροπή, αρχικά στο 27′ με κεφαλιά του Μπενζεμά σε σέντρα του Μπέιλ και στη συνέχεια στο 63΄ με πέναλτι, που δόθηκε επειδή ο Χουανφράν σταμάτησε την μπάλα με το χέρι και εκτέλεσε εύστοχα ο Σέρχιο Ράμος.

Ωστόσο, σε μια ανύποπτη στιγμή στο 79′, ο Χουανφράν εκμεταλλεύθηκε ένα λάθος του Μαρσέλο, έδωσε στον Κορέα κι αυτός στον Ντιέγκο Κόστα, που από κοντά «εκτέλεσε» για δεύτερη φορά τον Νάβας. Έτσι με το 2-2 το ματς πήγε στην παράταση.
Στο 98′ και μετά από νέο λάθος της άμυνας της Ρεάλ, ο Σαούλ με σουτ «κεραυνό» έκανε το 3-2. Και στο 102΄, μετά από ωραία συνεργασία των παικτών του Ντιέγκο Σιμεόνε, ο Κόκε με πλασέ πάνω στην κίνηση ανέβασε τον δείκτη σε 4-2, ολοκληρώνοντας έτσι την ανατροπή στην ανατροπή του ισπανικού «εμφυλίου».

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζουλέν Λοπετέγκι): Νάβας – Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο – Κασεμίρο (76’ Θεμπάγιος), Κρόος (102’ Μαγιοράλ), Ίσκο (83’ Βάκθεθ) – Ασένσιο (57’ Μόντριτς), Μπέιλ, Μπενζεμά

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ – Χουάνφραν, Γοδίν, Σάβιτς, Λούκας – Λεμάρ (90’ Τόμας), Ρόδρι (71’ Βιτόλο), Κόκε, Σαούλ – Γκριζμάν (57’ Κορέα), Ντιέγκο Κόστα (109’ Χιμένες)

Πηγή: kritipress.gr