Εργοτέλης: Έχασε και αποκλείστηκε

Του Μάνου Νικηφοράκη

Την ήττα αλλά και τον αποκλεισμό γνώρισε ο Εργοτέλης από τα Τρίκαλα στον επαναληπτικό αγώνα για την 5η φάση του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος. Αξιοσημείωτο είναι ότι στον πρώτο αγώνα οι δύο ομάδες ήρθαν 3-2 με τα Τρίκαλα να παίρνουν την νίκη.

Χρειάστηκαν λίγα λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης με τα Τρίκαλα να ανοίγουν το σκορ στο 7΄ μετά από γυριστό σουτ του Βέρτζου μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Στην συνέχεια ο Εργοτέλης πήρε μέτρα στο γήπεδο, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία και έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ με 0-1.
Στην επανάληψη ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά δημιουργώντας ευκαιρία στο 48΄ με το συρτό σουτ του Τσέλιου να το μπλοκάρει ο Ζαρόπουλος.

Στο 60’ ο Bruce με σουτ εκτός περιοχής απείλησε τον Ζαρόπουλο, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία.
Στις καθυστερήσεις λίγο έλειψαν οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν στην αναμέτρηση ωστόσο το σουτ του Kwateng από πλάγια θέση πέρασε άουτ.

Έπειτα οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και έτσι ήρθε ο αποκλεισμός από την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Reis Castro (Bote), Spiriak, Οικονόμου (68’Κοιλιάρα), Πέιος, Bruce, Μπουτσάκης, Τσέλιος, Efford, Σταθόπουλος (46΄Kwateng), Μανουσάκης (46’Ροβίθης)

Τρίκαλα (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Γρηγορόπουλος, Ντοσης, Γιαννίτσης, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Πέλκας (77΄Οικονομόπουλος), Παπαγεωργίου, Ελευθεριάδης (64΄Pelaez), Aleksic (81΄Λώττας), Τσίπρας

Πηγή: kritipress.gr