Αφιονισμένη Ρεάλ Μαδρίτης, σκόρπισε με 1-3 τη Μπαρτσελόνα

H Ρεάλ Μαδρίτης μπαίνει αφηνιασμένη στη σεζόν, αφού μετά το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ, κάνει δικό της ουσιαστικά και το ισπανικό. Μεγάλη νίκη 3-1 επί της Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νου, με γκολάρες, αλλά και κόκκινη Κριστιάνο.

Ενα τρελό, απίθανο Clasico, με γκολάρες, πάθος, κόκκινη, διαμαρτυρίες, αλλά και τη Ρεάλ σε σούπερ κατάσταση! Η Βασίλισσα έκανε ένα μεγάλο ντέρμπι, επικράτησε 3-1 της Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νου και ουσιαστικά κατέκτησε το Σούπερ Καπ, αφού ο επαναληπτικός της Τετάρτης αποκτά τυπική διαδικασία. Κι όλα αυτά, λίγες ημέρες μετά τη νίκη επί της Γιουνάιτεντ για το Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ. Ο Ζινεντίν Ζιντάν έγινε ο πρώτος τεχνικός της Ρεάλ που δε χάνει στα τρία πρώτα ντέρμπι με τη Μπάρτσα στο Καμπ Νου. Τραγικό το α’ μέρος, γεμάτο φάσεις, νεύρα, γκολ και αντιδράσεις το δεύτερο ημίχρονο, με τον Κριστιάνο να μπαίνει αλλαγή, να σκοράρει και να αποβάλλεται!

Κάκιστο α’ μέρος!

Ενδεκάδα χωρίς Ρονάλντο παρουσίασε στο Clasico o Ζιντάν, μιας και ο Πορτογάλος σταρ είναι ακόμα ανέτοιμος. Ο Ισκο ήταν πίσω από τους Μπέιλ, Μπενζεμά, ενώ ο Κόβατσιτς πήρε τη θέση του τιμωρημένου Μόντριτς. Μπαρτσελόνα και Ρεάλ εμφανίστηκαν… ανέτοιμες στο α’ μέρος, με τη Βασίλισσα να μπαίνει πιο δυνατά. Ωστόσο, μετά το τέταρτο η ομάδα του Βαλβέρδε πήρε τον έλεγχο, κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα και με κύριο εκφραστή τον Μέσι προσπάθησε να βάλει δύσκολα. Για τη Ρεάλ, ο Ισκο ήταν ο κορυφαίος, με τον Ισπανό όμως να μην έχει συμπαραστάτες.

Η πρώτη καλή φάση στο α’ μέρος σημειώθηκε στο 10ο λεπτό, όταν ο Μέσι έβγαλε τον Σουάρες σε θέση βολής, αλλά το σουτ του Ουρουγουανού μπλόκαρε ο Νάβας. Ο Ισκο προσπάθησε να απαντήσει στο 18′, όμως η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμό μετά το 20λεπτο, ενώ η κατοχή της στο ημίωρο άγγιξε το 60%. Στο 33′ ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση για τους Καταλανούς, ο Αλμπα έκοψε ιδανικά για τον Μέσι, αλλά ο Νάβας πρόλαβε την προβολή του Αργεντίνου. Η Ρεάλ απάντησε, ο Ισκο έκανε τη σέντρα, αλλά το σουτ του Μπέιλ έδιωξε ο Τερ Στέγκεν.

Πηγή: gazzetta.gr